Босна и Херцеговина 2021. године поново ће бити можда и једина земља у Европи у којој неће бити спроведен попис становништва, домаћинстава и станова.
Уколико се у најскорије вријеме озбиљно не приступи овом питању, могуће је да попис изостане и 2023. године, односно десет година након посљедњег који је спроведен.
Према незваничним информацијама, недавно је у Словенији одржан састанак, којем су присуствовали статистичари земаља западног Балкана и представници Еуростата, на којем је било ријечи о припремама за попис, а већ на самом састанку се могло закључити да, за разлику од осталих земаља, БиХ практично није ни ушла у тај процес.
“Нешто се дешава, неке као припреме се раде, али то је јако неозбиљно. Ништа конкретно се не дешава и извјеснији је попис 2023. него 2021. године, када га раде све европске земље. Треба нам закон, који немамо, а гдје су остале ствари, као пробни попис, методологија, базе података…”, испричао је извор “Независних” близак статистичким агенцијама у БиХ, додајући да би све било лакше када би се нека спорна питања, као што је националност, избацила из пописнице, иако “од тога неће бити ништа”.
Иначе, прва степеница у евентуалном организовању пописа 2021. године требало би да буде Савјет министара БиХ, али прије тога статистичари би требало да договоре датум одржавања пописа, од чега барем засад нема ништа. Након евентуалне одлуке Савјета министара, потребно је израдити закон у нацрту па у приједлогу и обезбиједити новац, од чега смо јако далеко.
За разлику од БиХ, већина земаља већ зна када ће организовати попис, а и у региону се мање-више све зна. Србија ће, рецимо, спровести попис становништва од 1. до 30. априла 2021. године, а пробни попис у априлу ове године. И Хрватска озбиљно ради на овом питању па ће тако већ у другом кварталу ове године донијети закон о попису становништва, домаћинстава и станова, који ће сасвим сигурно бити 2021. године, а који ће морати бити усклађен с правном стечевином ЕУ.
“У овом тренутку још није познато када би могао да буде спроведен наредни попис”, рекли су нам у Републичком заводу за статистику Републике Српске (РЗС).
Припреме за попис становништва, домаћинстава и станова у “нормалним” земљама трају од три до пет година, а тако је било и у БиХ. Рецимо, још 2008. године се планирало да попис у БиХ буде одржан 2011. године, а Агенција за статистику БиХ у 2009. години добила је милион КМ за његову припрему.
Када су у питању пописи, у овом тренутку БиХ је једина земља у Европи која није урадила попис пољопривреде, а како истичу добро упућени у цијели поступак, у наредних годину дана могла би имати више проблема због пољопривреде него пописа становништва 2021. године. Тренутно, статистичке институције у БиХ, између осталог, не могу да се договоре око тога да ли је за попис пољопривреде потребан закон на нивоу БиХ или га је могуће урадити без закона.
Подсјећања ради, БиХ је требало попис становништва, домаћинстава и станова да спроведе 2011. године, међутим због унутрашњих неспоразума и послије страховитих притисака из ЕУ, БиХ је то урадила тек 2013, а резултате објавила тек 2016.
(nezavisne.com)