На подручју свих градова и општина у Унско-санском кантону тренутно влада несташица огревног дрвета, а овај енергент је на тржишту достигао рекордну цијену па се метар квалитетне букве или граба продаје и по цијени од 100 и више марака за кубни метар!
Оволику цијену тренутно плаћају грађани који живе на подручју Цазина и Бихаћа, док се она у Санском Мосту и Кључу креће између 75 и 85 марака.
“Огревно дрво постаје попут сувог злата. Изгледа да ће многи цвокотати ове зиме”, каже један Бишћанин који је у потрази за дрветом.
На набавку дрва се чека и у више других подручја у БиХ, па се купци већ хватају за главу јер се боје да ће хладније дане дочекати без огрева.
Према ријечима добављача огревног дрвета, оваква ситуација до сада није забиљежена, а како се ближи сезона гријања није искључено да ће цијене додатно расти.
“Потражња је огромна, а ја имам наручено више стотина кубика дрвета које нисам у стању да испоручим купцима. Неке наруџбе вучем и по два мјесеца и бојим се да нећу све моћи на вријеме испоштовати”, каже за “Независне” Алмир Чехић, који се већ дуги низ година бави овим послом.
Према његовим ријечима, више је разлога који су довели до овакве ситуације, а један од њих је што је значајно повећан извоз дрвета за огрев на инострана тржишта, прије свега у Италију.
“Све је то довело до ситуације да је мање огрева за локално становништво. Фирме које се баве сјечом шуме и с којима сам до сада сарађивао испоручују дрво за извоз, а значајан дио иде и за производњу пелета”, каже Чехић.
Такођер, сазнајемо како је један од разлога за овакву ситуацију и недостатак радне снаге у шумама, јер је велики број радника који се раније бавио сјечом напустио те послове због малих зарада и тешких услова рада.
И предузеће “Унско-санске шуме”, које газдује шумским богатством на подручју овог кантона, значајно је пооштрило мјере контроле и заштите шума које су већ годинама погођене бесправном сјечом.
У пословници овог предузећа у Санском Мосту сазнајемо како тренутно имају мале залихе огревног дрвета и да тренутно не примају наруџбе за његову набавку. “Наруџбе ћемо поново почети примати тек половином септембра и надамо се да ћемо до тада створити довољне залихе јер смо појачали активности у шумским радилиштима. Међутим, из ранијег периода имамо доста комитената, а неки дуже од два мјесеца чекају да их снабдијемо”, рекли су нам у овом предузећу.
Један трговац дрвета из Приједора истиче да код њега метар буковог дрвета кошта 70 КМ и да је потражња велика.
“Велики број купаца зове и тражи, али ми немамо пуно дрва за продати”, каже он.
Продавач из Сарајева истиче да код њега метар буковог дрвета кошта 90 КМ, те да потражње има, али да купци узимају углавном до пет метара.
И за пелет је велика потражња. Из предузећа “Drvoprodex” Бањалука, које се бави производњом пелета, кажу да купци свакодневно зову за куповину брикета и пелета.
“За тону пелета потребно је издвојити 350 до 360 КМ, бесплатно возимо само у Бањалуци, док тона брикета кошта 240 КМ, а сад у овом периоду купаца имамо на претек”, казали су из овог предузећа и додају да ће цијена пелета у наредном периоду расти.
У компанији “Енса БХ” из Српца кажу да купци кад наруче морају чекати по неколико дана да би дошли на ред.
“Велики број људи куповао је пелет у мају, када је тона пелета износила 330 КМ + ПДВ, а сада је за тону потребно издвојити и 370 КМ + ПДВ”, истичу из “Енса БХ”.
У предузећу “Лана експорт-импорт” Бањалука рекли су да је потражња за огревом ове године знатно већа у односу на претходне године, а да због несташице дрвета и пелета тренутно нису у могућности да примају наруџбе.
Из фабрике пелета “Bio concept” Нови Град казали су да тона пелета кошта 350 КМ без превоза, те да је велика помама за пелетом.
“Управо због велике потражње купци су принуђени да на испоруку чекају по 20 и више дана”, истичу из ове фабрике.
Пензионери на чекању
У Удружењу пензионера у Великој Кладуши су нас информисали како су још крајем прошле године договорили испоруку за 151 члана, али да од уговорених 1.300 кубних метара још нити један метар огрева није испоручен пензионерима.
“Ево, већ је септембар и ми се питамо када ће почети испорука. То је заиста велика аљкавост ‘Унско-санских шума’, које немају разумијевања за ову популацију”, каже предсједник поменутог удружења Расим Реџић.
(nezavisne.com)