“Најјефтиније гориво у Европи је у Републици Српској, гдје је цијена литра бензина и дизела по један евро”, преносе поједини домаћи медији вијест Српске новинске агенције Срна већ сат и по, а да се нико није ни почешао због чињенице да су цифре на пумпама “јаче” и за 30 фенинга!
Поред уводне оптимистичне констатације у тексту, који је првобитно објавила Српска новинска агенција СРНА а потом пренијели многобројни медији, даље нас обавјештавају да је у Федерацији БиХ литар бензина 1,09 евра, а дизела 1,07, док је у Србији бензин 1,29 евра, а дизел 1,36. Даље кажу, цијена литра бензина у Хрватској је 1,43 евра, а литар дизела је 1,36, у Црној Гори 1,41, односно 1,30 евра, док је у Словенији 1,36, односно 1,30 евра.
Иде се и даље, па се наводи да је литар бензина у Албанији је 1,44 евра, дизела 1,42, у Грчкој 1,65, односно 1,31, а у Италији цијена литра бензина је 1,64 евра, а дизела 1,52 евра.
Имајући у виду близину једне бензинске пумпе и сједишта бањалучке редакције државне новинске агенције, просто је невјероватно да им за око нису запале цифре од 2,25 до 2,35 КМ, што претворено у евре сигурно се не заокружује на цифру један.
Међутим, након овогодишњих увођења акзица, којим су кумовали, прије свих, СНСД, ХДЗ и СДА, те неколико ланчаних поскупљења горива, друштвеним мрежама већ дуже вријеме кружи идеја о нужности исказивања грађанског бунта како би се овај негативни тренд зауставио.
Тако је најављено да ће возачи, који се придруже протесту, већ у наредну недјељу, од 17 до 18 часова, зауставити аутомобиле на мјесту на којем се у том тренутку буду налазили. Према предсједнику удружења РеСтарт Српска Стефану Благићу, циљ нетачно пласиране информације о цијени горива у РС јесте да се поменути протест окарактерише непотребним, а учесници протеста као људи који беспотребно дижу галаму.
– Нисам упратио од кога је кренула вијест али је она једна тешка срамота! Нека се аутори сраме шта подмећу овом народу! Како могу тако нешто да објаве? Грађани Српске и читаве БиХ не најављују безвезе протесте због горива, па имали смо пет пута повећање цијена горива од почетка ове године. А још измишљати да је цијена један евро! Па зашто не оду на прву бензинску пумпу? Зашто нису ту вијест и илустровали са фотографијом цијена са неке пумпе? Не могу, јер је то свјесно пласирана лаж – каже за SrpskaCafe Благић.
Он додаје да му није јасно и за кога се пласирају такве информације и ко у њих може да повјерује.
– То јесте лако провјерљив податак, и зна га сваки возач, којих има много, али се могуће циљају старији људи, који живе на селима и немају аутомобиле. Они ће повјеровати у ту вијест и имаће негативан став према људима који буду протествовали због горива. Вјероватно то и јесте циљ. Међутим, код возача ће изазвати само још већи револт, јер они итекако знају колико плаћају – закључио је Благић.
Како се добија цијена горива?
У коначну цијену горива, осим набавне, улазе трошкови дистрибуције нафте и нафтних деривата и редовних плата запосленима. Привредници из области промета нафтом и нафтним дериватима редовно измирују и намете према држави, поручили су из Групације за промет нафтом и нафтним дериватима Привредне коморе Републике Српске за портал СпрскаЦафе.
Намети које дистрибутери нафте и нафтних деривата плаћају држави, како наводе, износе најмање једну КМ по литри горива.
– За дизелска горива акциза износи 30 фенинга, такса за путеве је 15 фенинга, а такса за аутопутеве износи 25 фенинга по литри дизелских горива – рекли су нам у Групацији.
Они наглашавају да дистрибутери на коначну цијену горива редовно плаћају и ПДВ, што заједно износи око једну КМ оптерећења према држави. За бензинска горива намети су пет фенинга виши, јер акциза на та горива износи 35 фенинга по литри горива.
Истовремено, привредници из области промета нафте и нафтних деривата истичу да послују са најнижом маржом у региону и реагују промјеном цијена горива само у случајевима када дође до промјене фактора који утичу на њу. Ти фактори су цијена барела нафте на свјетском тржишту и курс долара, у складу са којим и рафинерије креирају цијене својих производа.
(srpskacafe.com)