Ових дана Брчко дистрикт потреса криза власти која се не памти још од 2004. године. За то су се побринули медији и политичари Брчко дистрикта и шире. У недостатку аргумената, користе се већ истрошене фразе о издаји српског народа или о жељи за влашћу оних којима је народ дао своје повјерење, пише infobrcko.com.
Из цијеле приче није искључен ни Градоначелник Дистрикта Синиша Милић којем је скупштинска већина Брчко дистрикта БиХ, а на основу Статута истог, дала своје повјерење и потврдила његову номинацију 2016. године.
Како бисмо схватили кризу власти, потребно је објаснити начин функцинисања те власти, њена овлаштења и обавезе. Грађани Брчко дистрикта сва три народа и других националних мањина на локалним изборима бирају 31 заступника Скупштине Брчко дистрикта БиХ. Скупштина дистрикта је законодавно тијело које има своје надлежности и састав. Она одлучује о свему битном: буџету, законима, споровима и свим другим важним одлукама које утичу на живот грађана Брчко дистрикта. Једна од битних задаћа Скупштине дистрикта је надзор рада Владе Брчко дистрикта и Градоначелника.
Како се доносе правно исправне одлуке у Скупштини дистрикта?
Све одлуке у Скупштини се доносе јавно, а за што је потребна тропетинска већина заступника. За неке одлуке потребна је тропетинска већина само присутних заступника, а за оне важније одлуке тропетинска већина мора представљати укупан број заступника, а за то је потребно 19 заступничких гласова. Ради се о битним одлукама за наш град укључујући и разрјешење Градоначелника респектујући члан 59. Статута дистрикта.
Спрјечавање прегласавања конститутивних народа Дистрикта
Осим тропетинске већине, а са циљем спрјечавања прегласавања било којег од три конститутивна народа Брчко дистрикта поштујући члан 33а Статута дистрикта за гласање о важним питањима, потребан је минимални број афирмативних гласова једног народа. У Брчком тај број износи 3 заступничка гласа за сваки конститутивни народ. Одлуке донесене без ова три гласа, нису право исправне, а чему управо свједочимо и због чега се створила полемика у Дистрикту.
Како је дошло до актуелне кризе власти?
Након локалних избора у Дистрикту, 2016. године власт су преузеле побједничке странке које је предводила странка СДС с највише освојених гласова на изборима. Договором с коалиционим партнерима, СДС се одрекла мјеста градоначелника, надајући се да ће актуелни градоначелник Синиша Милић из СНСД-а испунити сва њихова очекивања, првенствено за српски народ, али и све друге народе Дистрикта.
Ипак, Градоначелник штити интерес свих грађана Дистрикта, а не само народа којем припада. 15. новембра 2016. године од укупно 31 посланика Скупштине дистрикта 21 посланик – СДС-НДП (5), СНСД (4), ХДЗ (3), СДА (4), СББ (2), Странке за БиХ (1) и са по једним послаником турске и албанске националне мањине – су изгласали господина Синишу Милића за градоначелника Брчко дистрикта. Из сва три конститутивна народа смо имали минимум који износи 3 гласа. За градоначелника Милића је гласало 9 заступника из српског народа, 6 заступника из бошњачког народа и три заступника из хрватског народа који су долазили из ХДЗ-а (Иво Филиповић, Илија Марић и Томислав Стјепановић).
Актуелни градоначелник је овим стекао пуну легитимност и повјерење већине грађана. До прегласавања једног од конститутивних народа није дошло због 3 гласа заступника ХДЗа. Брчко дистрикт је добио легално изабраног градоначелника господина Синишу Милића из странке СНСД.
Када су ствари кренула крвим путем?
Међутим, почетком 2018. долази до, наизглед малих, али ипак великих промјена. Заступник БДП Марковић Бранислав прелази у СДС, Зоран Кокановић у СП, а Томислав Стјепановић напушта ХДЗ који је до тада имао 3 скупштинска заступника која су чинила обавезни минимум код изгласавања градоначелника, а касније и свих других важнијих одлука у Скупштини дистрикта. Одласком Томислава Стјепановића из ХДЗ-а и нестајањем Статутом одређеног минимума који онемогућава прегласавање једног конститутивног народа, све важније одлуке Скупштине из члана 33 и тачке 2 Статута Брчко дистрикта су постале упитне и немају правни легитимитет.
Можемо слободно рећи да је и градоначелникова легитимност упитна. Градоначелник Синиша Милић то добро зна, јер се ради о магистру права којег обавезује члан 52 Статута, гдје јасно пише “Градоначелник је одговоран за спровођење закона Босне и Херцеговине и Дистрикта”. Правно гледано, због недостатака минимума који онемогућава прегласавање, Влада Брчко дистрикта и Градоначелник више немају могућност доносити правно исправне одлуке у интересу свих, а поготово не у интересу хрватског народа којем је укинут инструмент заштите при доношењу одлука.
Шта је циљ укључивања протагониста који с овим немају никакве везе?
Укључивањем у кризу Младена Босића и Милана Пурића из СДСа, медији су намјерно или не у цијелу причу укључили протагонисте који са легитимитетом Скупштине немају никакве везе. Младен Босић и Милан Пурић не могу тражити смјену Градоначелника, јер за то немају овласти, што они сами и тврде. Младен Босић је искусан политичар с дугим дипломатским стажом и сигурно је да такав пропуст не би никада направио.
Поставља се питање како даље?
Правно, ствар је врло једноставна. Политика је ствар компромиса и као таква тражи практична рјешења која су у складу са Статутом Дистрикта. Једноставно треба одговорити на питање да ли актуелни Градоначелник има на својој страни три хрватска гласа који му омогућавају легитимитети или не? Ако нема, господин Синиша Милић мора одмах вратити свој мандат Скупштини која ће одабрати новог градоначелника иза којег ће стати 21 заступник.
Наравно, међу њима морамо имати по три гласа из сваког народа, јер у противном слиједи континуирана криза која није у интересу грађана дистрикта. Прије ступања на дужност, сви јавни званичници полажу заклетву из Статута Дистрикта, а коју требају респектовати сви, а поготово Градоначелник а која гласи:”Свечано се заклињем/изјављујем да ћу савјесно обављати дужности које су ми повјерене и да ћу се придржавати Устава и закона Босне и Херцеговине, одлука Арбитражног трибунала за Брчко, Статута и закона Брчко дистрикта и да ћу штитити интересе Брчко дистрикта као и једнакост и слободе свих грађана Брчко дистрикта”.
Вријеме политичких сплетки и медијских манипулација су иза нас. Порука за Градоначелника и заступнике свих народа и националних мањина је једноставна: одаберите своју страну, јавно реците са киме сте у коалицији и “поступите по закону”. Све остало вас дискредитује и ставља изван закона и против је воље грађана дистрикта.
(infobrcko.com)