Славкова и наша скромна жеља још не попушта! Желимо да се Славко врати у школске клупе са својим друштвом макар до краја школске године, не мора се ни уписати ни добити свједочанство, само га пустите да сједи са његовим другарима, јер ће му то значити за његово здравље.
Поручио је ово Ненад Мршевић, Славков отац, који каже да му није јасно да надлежни поништавају одлуку Школског одбора Средњошколског центра Рудо да се он врати у школске клупе.
“Њему није важна диплома, важна му је социјализација, он није трошио никакве таблете раније, сада троши више врста”, рекао је Мршевић.
Он је појаснио да је Славко дијете с аутизмом и да је уписао средњу школу за занимање техничар друмског саобраћаја у Рудом 2015/2016. године.
“Оцјењивали су га у првом полугодишту, али у другом су одлучили да га не оцјењују, престали су, јер, како надлежни кажу, не може према закону дијете с аутизмом ићи у четворогодишњу школу. На крају му нису закључили оцјене и када је дошао у другом разреду средње школе, рекли су му да више не долази”, каже Мршевић.
Он тврди да је уредно предао љекарски налаз при упису дјетета у средњу школу, али како би се одговорни оправдали, кажу да он то није урадио.
У Министарству просвјете и културе РС још једном су појаснили да је одлука Школског одбора да се одобри Славково присуство настави у супротности са Законом о средњем образовању и васпитању.
“Славко Мршевић има право на образовање у складу са Законом о средњем образовању и васпитању, тј. на упис у први разред. С обзиром на то да први разред средње школе у 2015/2016. није завршио, јер је остао неоцијењен, он може у наредној школској години уписати занимање за које постоји прилагођен наставни план и програм”, кажу у Министарству.
Мирјана Којић, предсједница Удружења за помоћ лицима с аутизмом “Дјеца свјетлости” из Бањалуке, рекла је да су све предузели да законски Славкова права буду испоштована, међутим систем је заказао, јер је ствари требало брже рјешавати.
“То што родитељи очекују да он присуствује настави само про форме и да буде са другарима има и своју другу страну, гдје се мора испоштовати законска процедура, јер увијек се дјетету нешто може у школи десити. Пружам подршку породици, али се закон мора испоштовати”, рекла је Којићева.
Татомир Елез, директор Средњошколског центра Рудо, каже да је једино рјешење за Славков наставак школовања упис испочетка у први разред и то у неко од занимања које ресорно министарство има одобрено за дјецу са посебним потребама.
Он каже да је проблем у родитељима, који при упису Славка у средњу школу нису доставили љекарско увјерење, а да су проблеми настали још у основној школи.
“Његова основна школа није дала регуларно свједочанство, гдје је дато свједочанство без икакве назнаке да је дијете с аутизмом. Закон каже да се дјеца са посебним потребама не могу школовати у стручним четворогодишњим школама, тако да он ово занимање није ни могао уписати”, појаснио је Елез.
Он каже да Славко није ни ишао у средњу школу, него се уписао и кад се установило да је ученик са посебним потребама, школовање му је обустављено за то занимање.
Дуња Мијатовић, повјереница Савјета Европе за људска права, казала је да случај Славка Мршевића показује у каквом стању је сектор образовања.
“Начин поступања надлежних органа и школе у Рудом показују неразумијевање концепта инклузије у редовно образовање дјеце са потешкоћама у развоју. На овај начин дјеца се изолирају, стигматизирају и не онемогућава им се шанса за образовање и развој у окружењу са вршњацима”, казала је она.
(nezavisne.com)