spot_img
spot_img

СЗО похвалио Шведску: Примјер нормалног живота без рестриктивних мјера

spot_img
spot_img

Свјетска здравствена организација (СЗО) је одржала конференцију за медије о ширењу коронавируса и о ефикасности мјера које су државе предузеле да заштите становништво.

Шведска је наведена као један од примјера јер је на пандемију одреаговала без рестриктивних мјера и другачијим приступом.

CNBC је објавио снимак конференције на којој су говорили представници СЗО-а међу којима је био и извршни директор програма хитних случајева у здравству при СЗО Мајкл Рајан.

Рајан је прије него је споменуо Шведску заправо проблематизовао недостатак антитијела у крви који би заправо пружили додатни имунитет свим људима да им се не врати или да не оболе од коронавируса те је сходно томе споменуо тај имунитет стада који се тежи постићи, а да је Шведска заправо један од примјера која је на заразу настојала одговорити другачијим приступом.

“И у Шведској је као и у осталим земљама забиљежен велики број заражених и умрлих коронавирусом, поготово старијих, међутим, ризик да се болест поново врати или да оболе од COVD-19 је много већа у земљама које су увеле мјере забране или карантина и тзв. репресивне мјере, него, напримјер, у Шведској која није прибјегла таквим методама”, казао је Рајан.

Рајан је појаснио своје мишљење и нагласио због чега сматра да је ефикасније неким другим приступом спријечити заразу, а не строгим мјерама.

“Иако су мјере карантина у многим земљама донесене брзо и могли би рећи на вријеме, велики пропуст је направљен тиме што се нису више посветили проналаску првих случајева заразе, као и трагању за контактима зараженог и наравно већем броју тестирања, као и бољој усаглашености у заједници”, појаснио је Рајан.

Посебно је нагласио да се земље требају угледати на Шведску уколико желе постићи “ново нормално” стање у свом друштву.

“Шведска заправо представља тај будући модел повратка у друштвени живот, а прије свега мислим да друштво без ограничења. Једноставно се требамо можда на неки средњи или дужи временски период прилагодити томе да наши физички и психолошки односи с људима морају бити модерно модулирани у овој садашњости у којој је присутан вирус. Морамо бити свјесни да је вирус наша садашњост и ми као појединци, породице и заједница требамо учинити све да смањимо пријенос тог вируса, да будемо одговорни, али и да се прилагодимо овом тренутно новом животу”, казао је Рајан.

Како је навео, такве ствари се у реалном времену одвијају у Шведској те је додао да постоји много лекција које се могу научити из те земље.

“Прије свега желим нагласити да Шведска ни на који начин није избјегавала одређене контроле због коронавируса, нити је по том питању била неодговорна, већ су се водили другачијим, стратешким приступом контроле кроз све елементе друштва. За разлику од осталих држава имали су повјерења у своју заједницу и одлучили су да проведу мјере социјалног дистанцирања, а временом ћемо видјети да ли је та мјера успјела у свим земљама, не само у Шведској”, закључио је Рајан.

 

 

 

(klix.ba)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img