spot_img
spot_img

Конгрес изгласао опозив Доналда Трампа, чека га суђење у Сенату

spot_img
spot_img

Представнички дом америчког Конгреса гласао је за опозив Доналда Трампа и он је тиме постао трећи амерички предсједник у 243 године дугој историји САД који ће се суочити са суђењем у Сенату и потенцијалном смјеном са функције.

Ријеч је, како констатује Ројтерс, о историјском кораку који ће додатно заоштрити страначке тензије широм дубоко подељене Америке.

Доњи дом Конгреса, у којем већину имају демократе, усвојио је приједлог за опозив Трампа по партијској линији.

За прву тачку приједлога – злоупотребу положаја – гласало је 230 чланова Представничког дома, док је против било 197. Друга тачка – опструкција Конгреса – усвојена је гласовима 229 представника, док је 198 било против.

Опозив Трампа не значи и његову смјену с положаја. Овим је само отворен пут за суђење у Сенату сљедећег мјесеца који ће доњети посљедњу ријеч о томе да ли ће Трамп бити смијењен са функције. Британска агенција напомиње да је Сенат више пријатељски настројен према Трампу од Представничког дома, с обзиром да републиканци ту имају већину.

Да би Трамп постао први амерички предсједник који је опозван у процесу “импицмента” демократама треба двотрећинска већина у Сенату од 100 места. То значи да би најмање 20 републиканаца морало да се приклони демократама у гласању против Трампа, што ниједан није наговијестио да ће учинити.

Ако би се то ипак десило, Трамп би по аутоматизму изгубио функцију предсједника.

Ниједан предсједник САД није опозван у процесу “импичмента”.

Покушај опозива Ендрјуа Џонсона и Била Клинтона није прошао Сенат, а Ричард Никсон поднио је оставку прије него што је гласање о његовом опозиву доспјело на дневни ред.

Бијела кућа је послије гласања саопштила да је Трамп “спреман за наредне кораке и увјерен да ће бити у потпуности ослобођен одговорности на суђењу у Сенату”.

“Данас је кулминација једне од најсрамнијих политичких епизода у историји наше земље. Без и једног републиканског гласа и без доказа за било какве преступе, демократе су усвојиле нелегитимне основе за опозив предсједника у Представничком дому. Демократе су одлучиле да дјелују по партијској основи упркос чињеници да предсједник апсолутно није урадио ништа погрешно”, наводи се у саопштењу Бијеле куће.

Демократе су теретиле Трампа да је злоупотребио положај када је од Украјине тражио да истражи бившег потпредсједника САД Џоа Бајдена, једног од фаворита за освајање предсједничке номинације Демократске странке. Амерички предсједник оптужен је и за опструкцију истраге Конгреса о том питању.

Председавајућа Представничког дома Ненси Пелоси кратко се обратила јавности по завршетку гласања и рекла да је “18. децембар добар дан за Устав САД, али тужан за Америку, јер је опозван предсједник”.

Пелоси се захвалила председавајућем Одбора за правосуђе Џеролду Недлеру и председавајућем Одбора за правосуђе Адаму Шифу који су спроводили истрагу и саставили приједлог о опозиву Доналда Трампа, као и свим демократама које су гласале за опозив.

“Не могу бити поноснија, нити више инспирисана демократским члановима Представничког дома. Никада их нисам питала како ће гласати, нити сам им, као председавајућа, то одређивала. Гласали су по сопственој вољи”, рекла је Пелоси.

Док се гласало у Представничком дому, Трамп је говорио на митингу у Мичигену, на којем је рекао да је процес опозива “политички самоубилачки марш” за Демократски странку.

“Са данашњим неуставним и партијским опозивом, демократе које ништа не раде показале су дубоку мржњу и презир према америчком бирачу”, рекао је Трамп.

Убрзо послије окончања гласања, оштро је критиковао потез демократа.

“Послије три године мрачног лова на вјештице и превара, демократе у Представничком дому покушавају да пониште гласове десетина милиона патриотских Американаца”, нагласио је амерички предсједник, тврдећи да демократе покушавају да га опозову “од првог дана”.

Лидер републиканске већине Мич Меконел раније је поручио да нема шансе да ће Трамп бити смијењен.

Дебата о двије тачке приједлога за опозив у Представничком дому трајала је више од осам сати, а републиканци и демократе су износили од раније познате ставове о опозиву предсједника.

Уочи гласања, лидер демократске већине Стени Хојер, који је члан Конгреса 38 година, рекао је да никада није очекивао да буде свједок “тако очигледних преступа једног предсједника Сједињених Држава”. Нагласио је и да “демократе нису жељеле опозив”.

“Гласали смо против тога. Једном, два пута, три пута… Нисмо ово жељели. Међутим, непримјерено понашање предсједника Трампа приморало је нашу уставну републику да се заштити”, рекао је Хојер.

Лидер републиканске мањине Кевин Мекарти оцијенио је да је опозив предсједника Трампа “највише партијски и најмање кредибилан опозив у америчкој историји”.

“То је ваша заоставштина. Било којем тужиоцу у земљи било би одузето право да се бави тим послом због тако отворене пристрасности, нарочито ако поступа као свједок, судија и порота. Међутим, демократе нису само доживјеле неуспјех када је ријеч о процесу, већ и када су у питању докази”, рекао је Мекарти.

Предсједавајући Одбора за обавјештајне послове, демократа Адам Шиф у завршној ријечи је критиковао аргумент републиканаца „да их се не тиче то што предсједник не сарађује са Конгресом, јер је лидер Републиканске странке која је у мањини“ – зато што се ради о “поштовању институција и демократије”.

Дебату је отворила предсједавајућа Представничког дома Ненси Пелоси, која је Трампа назвала пријетњом по америчку демократију. Поручила је да ће чланови Конгреса, ако не дјелују сада, запоставити своје дужност.

“Трагично је то што су предсједникови безобзирни потези довели до овога. Није нам оставио другог избора. Предсједник је злоупотребио положај како би стекао личну политичку корист на рачун америчке националне безбједности. А када је откривено шта ради, почео је са категоричном и до сада невиђеном кампањом опструкције и сукобљавања са Конгресом. Данас смо овде да бранимо демократију у име народа“, закључила је предсједавајућа Пелоси.

Највиши републикански представник у Одбору за правосуђе Представничког дома Даг Колинс поновио је да предсједник није учинио ништа од онога што му се ставља на терет и да демократе желе да га опозову откад су у новембру 2018. освојиле већину у Представничком дому, а да је “опозив базиран на претпоставкама”.

“Ми у Републиканској странци немамо никакав проблем да изнесемо аргументе пред народ, који је и изабрао Доналда Трампа. И то је питање за гласаче, а не за овај дом и не на начин на који се ово ради. Ово гази све принципе у које вјерује Представнички дом… Демократе тврде да је злоупотребио положај, јер не могу да нађу ништа базирано на чињеницама, а он није урадио ништа погрешно”, рекао је републикански представник у Конгресу.

Републиканци су током расправе процес опозива упоређивали са распећем Исуса Христа, али и са јапанским нападом на морнаричку базу Перл Харбур на Хавајима, 1941. године, преноси Глас Америке.

Демократе су пак истицале да су Трампу “његови себични интереси важнији од добробити земље” и да чланови Конгреса морају да дејлују без одлагања.

Трамп је током дебате реаговао на Твитеру и написао да “радикална љевица износи ужасне лажи и да је ријеч о нападу на Америку и Републиканску партију”.

 

 

 

 

(agencije)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img