spot_img
spot_img

На данашњи дан НАТО бомбе убиле су Милицу Ракић

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Милица Ракић је рођена у зору 9. јануара 1996. године. Убијена је 17. априла 1999, у свом купатилу, у Улици Димитрија Лазарева Раше у Батајници.

Гелери НАТО бомби распарчали су прозор, покидали завесу. Милица је седела на ноши. Мајка Душица је, који тренутак пре, кренула да јој спреми постељу. За сан.

Тата Жарко покупио је веш са штрика и црвену хаљиницу са извезеним мачетом у корпи, које спава. Брат Алекса је њену лутку сместио у креветић, крај јастука. Тако је Милица одлазила на починак.

Експлозија је била нагла и снажна. Након тога се ништа није чуло, осим вриска њеног оца Жарка. Узео је Милицу у наручје. Трчао је низ степенице, а дете му је клонуло на рукама. Улетео је у ауто и возио, није се помирио да је већ умрла. Испустила је своју анђеоску душу, без речи, у наручју у коме је најлепше спавала и сањала.

Батајничко гробље било је тога дана тесно за сву тугу. И цела Батајница и цела Србија. На бели малени ковчег погребници су спустили свеску у којој је Милица цртала своје лале. Спустили су бојице и лутку коју је волела. Сви су веровали да се анђели и у рају играју. И тамо, горе, доцртавају своје започете цртеже.

Споменик девојчици Милици Ракић страдалој у НАТО агресији 1999. године налази се у Ташмајданском парку у Београду. Биста Милици Ракић постављена је трећи пут на споменик деци жртвама настрадалим у НАТО бомбардовању, јер је два пута била мета вандала.

Српска православна црква је покренула иницијативу да се Милица Ракић канонизује, што значи да ће бити проглашена за свеца. У манастиру Тврдош, који се налази на самом југу Републике Српске, код Требиња, направљена је фреска са ликом Милице Ракић, а праве се и иконе. На фресци пише: ”Св.н.муч. од НАТО. Милица дете”.

НАТО је 24. 3. 1999. године у 20 часова почео ваздушне нападе на војне циљеве у СР Југославији да би се касније удари проширили и на привредне и цивилне објекте. НАТО агресија је без прекида трајала 78 дана. Тешко су оштећени инфраструктура, привредни објекти, школе, здравствене установе, медијске куће, споменици културе, цркве и манастири. Коначан број жртава званично није саопштен, а српске процене се крећу између 1.200 и 2.500 погинулих и око 5.000 рањених.

 

 

 

(srbijadanas.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img