spot_img
spot_img

Кренуо “лов” на сезонце из БиХ за рад на Јадрану

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Тражимо конобаре, куваре, шанкере, собарице и чистачице за рад на подручју Хвара у периоду од почетка марта до краја октобра, само је један од све чешћих огласа који показују да су послодавци у Хрватској већ увелико у потрази за радницима из БиХ те да се надају бољој љетној сезони него што је била прошлогодишња.

“Запослени који су већ радили на Хвару претходне сезоне не морају поново испуњавати образац. Сви који су добили позитивну оцјену од руководиоца и чије тачне податке имамо у нашој бази података правовремено ће добити сва упутства и обавијести о будућим понудама и запошљавању”, наводи се у огласу.

Адиса Фазловић, менаџер маркетинга портала за запошљавање Мојпосао.ба, казала је за “Независне” да је на њиховом порталу недавно објављено више огласа за сезонске послове, а највише су их давали послодавци из Хрватске.

“Они имају сајам послова у овом периоду, гдје потражују различите профиле радника из угоститељства и туризма. Такођер, ни наши локални послодавци, бар када је у питању сезона на мору, не касне те је објављено неколико огласа за Неум”, казала је Фазловићева.

Жељко Татић, предсједник Удружења радника угоститељства и туризма РС, каже да су му се у протеклом периоду обратиле десетине послодаваца из Хрватске, који највише траже пица мајсторе, конобаре и куваре.

Истиче да Хрвати нуде добре услове те да су плате значајно веће него у БиХ и Србији.

“Све је по закону, радник је пријављен сто одсто на плату, ради осам сати дневно, а у случају прековременог рада, сати се плаћају. Главни конобар има плату око 1.000 евра. У сезони с прековременим сатима неки су излазили и на 2.000 евра”, тврди Татић.

Да ће потрага за сезонским радницима из БиХ за рад на Јадранском приморју зависити од ситуације са вирусом корона, сматра Златан Татић, предсједник Управног одбора Удружења послодаваца угоститељства и туризма “Хореца”, који истиче да радници из БиХ прошле године нису ишли нигдје на сезонски рад.

“Ове године, ако се стабилизује ситуација са вирусом короном, биће сигурно велика потражња за сезонцима. Ранијих година велики број угоститељских радника с наших простора ишао је на сезонски рад у Хрватску и Црну Гору”, казао је Татић.

Додао је да би се бх. радницима чак испатило да ураде и ПЦР тест уколико би то било потребно.

“Сигурно је да радник који ради сезону на Јадранском приморју заради много више него што може један угоститељ из БиХ да му плати”, истиче Татић.

И Херцеговци се и ове године надају сезонским пословима у Дубровнику, Сланом и околним граничним хрватским мјестима, али су донекле свјесни да ће то бити у мањој мјери него што је било прије пандемије.

Многи Требињци и Требињке који су раније годинама одлазили по шест или девет мјесеци на привремени рад у сусједни Дубровник кажу да их је у свему више омело укидање квота о издавању радних дозвола радницима из иностранства, јер сада послодавци најприје морају потраживати раднике са својих берзи рада па тек онда тражити оне из других земаља, што раније није био случај.

“То подразумијева најприје тестирање тржишта рада које изводи Хрватски завод за запошљавање. Он потврђује оправданост запошљавања странаца зато што нема домаће радне снаге, тако да у занимањима трговаца, собарица, возача и слично најприје треба да се провјери њихова берза рада, па тек онда ми долазимо на ред, што би велики број Требињаца и Требињки довело у ситуацију да уопште не буду позвани на своја стара радна мјеста. Ипак, све зависи од сезоне”, рекла је за “Независне” Требињка Јефимија От, која је ранијих година по девет мјесеци радила као собарица у једном ланцу дубровачких хотела.

Она је, каже, у контакту са својим ранијим послодавцима те и са многим другим, али је неизвјесно да ли ће је и када позивати на посао, иако су љетни мјесеци већ сада на букинзима у потпуности пуни у већини хотела.

“Ранијих година сам већ средином јануара почињала послове с радном дозволом”, каже Отова.

Она напомиње да је у прошлој години радила свега неколико дана, а онда су се затвориле границе и остала је без посла, али је ушла у програм Владе Хрватске везан за помоћ радницима који нису радили због короне и примала је плату још наредних пет мјесеци.

“Засад, не само мени, него и бројним Требињцима који су у Дубровнику налазили сезонско запослење, преостаје само да чекамо и да се надамо доброј сезони како бисмо били позвани на посао”, додаје Отова.

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img