spot_img
spot_img

Угоститељи се поново обратили Кризном штабу: Репресивне мјере морају бити укинуте, ситуација неодржива

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Угоститељи Брчко дистрикта данас су се поново обратили Штабу за заштиту и спашавање, овај пут као новоосновано „Удружење угоститеља Брчко дистрикта БиХ“.

Њихово обраћање преносимо у цјелости.

Дана 13.8.2020. године обратили смо вам се са МОЛБОМ за укидање ограничења и забрана које се односе на угоститељске објекте, а које су прописане Наредбом од 7.7.2020. године.

У поменутој молби смо вам указали на све препреке и тешкоће којима смо изложени у провођењу прописаних мјера, те инсистирали на разговору у којем ћемо заједно доћи до најбољих рјешења за превазилажење новонастале ситуације.

Међутим, умјесто разговора са нама ви сте у међувремену увели додатну мјеру која се односи на забрану употребе наргила, уз образложење да се иста „примјењује на хигијенски неисправан начин“, а да при томе не постоји доказ да сте претходно извршили било какву контролу употребе наргиле у угоститељским објектима који је посједују.

На овај начин сте нам јасно ставили до знања да ћете наставити да примјењујете репресивне мјере према нама, а да при томе, наше мишљење уопште не узимате у обзир.

На другој страни, евидентно је да и Република Српска и Федерација БиХ, а и сусједне земље постепено укидају ограничења и забране, чиме показују да су свјесне економске неодрживости наметнутих мјера.

С обзиром на наведено, обраћамо вам се још једном, овог пута као новоосновано „Удружење угоститеља Брчко дистрикта БиХ“, које ће у наредном периоду штитити како наше пословне, тако и интересе шире друштвене заједнице, са следећим захтјевима:

1. Укидање ограничавања радног времена угоститељских објеката.

Као што смо и у молби од 13.8.2020. године навели, таква мјера сама по себи нема никакву сврху, нити доприноси побољшању епидемиолошке ситуације, јер се након 23.00 сата број гостију, по редовном току ствари, смањује, а тиме се смањују и контакти и могућност преношења вируса.

Командант кризног штаба је 4.9.2020. године издао наредбу којом је петком, суботом и недјељом радно вријеме ограничено до 24.00 сата, те је самим тим прихватио тезу о несврсисходности ове мјере.

Међутим, и у овој као и у претходним наредбама није прописана одредба о „толеранцији“, којом би се, као што је то учињено и у свим осталим градовима и општинама у БиХ, а и у остатку Европе, оставило одређено вријеме (обично 30 минута) да гости напусте објекат.

Изостављањем те одредбе, довели сте како нас, тако и госте и органе задужене за спровођење мјера у недоречену ситуацију, јер остављате простор за „уско“ тумачење наредбе по којој би објекти морали бити „закључани“ у 23:00, а то је неспроводиво, јер би госте фактички морали избацивати из објеката у исто вријеме, чиме бисмо само повећали шансу за додатне контакте већег броја људи, а самим тим и за заражавање.

2. Рјешавање проблема ноћних клубова.

Поново вам указујемо на угоститељске објекте који почињу са радом тек од 22.00 сата, а који су горе поменутом наредбом потпуно затворени, а да им при томе није обезбијеђена никаква помоћ, чиме сте власнике, а нарочито запослене у тим објектима довели у економски неиздрживу ситуацију.

Да бисмо ријешили очигледан проблем, предлажемо да се ноћним клубовима омогући рад без временског ограничења, уз додатне мјере заштите у смислу обавезног мјерења температуре на улазу и чешће дезинфекције простора.

Алтернативно, уколико медицински дио штаба буде сматрао да је немогуће спријечити преношење вируса на тај начин, захтијевамо адекватну финансијску компензацију за те објекте, којим сте ЗАБРАНИЛИ, а не ограничили рад.

3. Укидање мјере обавезног размака од 1,5 метара између гостију.

Након 2 мјесеца примјене наведене мјере, свима је јасно да је исту немогуће спровести, јер би захтијевала потпуну реорганизацију простора, као и замјену цјелокупног инвентара – столова, а с обзиром на димензије истих које су недовољне за провођење ове мјере, или удаљавање гостију од стола, што је само по себи апсурдно. Уколико се из здравствених разлога мора прописати неко растојање, предлажемо да исто буде 1 метар, како бисмо истовремено спријечили преношење вируса и омогућили колико толико нормалан рад.

4. Ослобађање од плаћања закупнина за изнајмљивање пословног простора и јавних површина у власништву Брчко дистрикта.

Овим захтијевамо да сви угоститељски објекти који су закупци пословног простора и јавних површина у власништву Дистрикта буду ослобођени од плаћања закупнине за све вријеме трајања ограничења рада, а не само за вријеме потпуне обуставе рада.

5. Давање субвенције за надокнаду најниже плате у износу од 520,00 КМ и припадајућих пореза и доприносе на исте (тј. 860,00 КМ у бруто износу по раднику) за све мјесеце у којима је ограничен рад угоститељских објеката.

С обзиром да су нам уведена ограничења у раду која су нам драстично смањила промет, а истовремено се од нас тражи да не отпуштамо раднике, оваква врста финансијске помоћи нам је неопходна за све вријеме трајања било каквих ограничења рада, а не само за вријеме потпуне обуставе рада.

6. Обавеза дезинфекције унутрашњости угоститељских објеката сваких 10 дана, из средстава градског буџета.

Напомињемо да ми желимо да из својих средстава наставимо да набављамо и користимо дезинфекциона средства за редовно чишћење свих површина, а да ова мјера буде само додатно средство у борби против вируса Корона, које ће се огледати у периодичном дезинфиковању цијелог објекта посебним пумпама.

7. Сачињавање приједлога којим ће се надлежни органи Брчко дистрикта обратити релевантним институцијама на нивоу БиХ, са циљем смањена стопе ПДВ-а у угоститељству и туризму, као највише погођеним гранама привреде, а све по примјеру европских земаља од којих су неке већ смањиле, а неке озбиљно раде на томе.

Мислимо да би Брчко дистрикт, као „оглед за углед“, требао да покрене ово врло значајно питање за помоћ најугроженијим привредним грана на дугорочном плану, а нарочито ако тренутна епидемиолошка ситуација потраје дуже времена.

8. Укидање одлуке о забрани употребе наргила у Брчко дистрикту.

Као што смо и на почетку навели, ову забрану сте увели паушално, без икаквих претходних провјера начина коришћења, и без разматрања могућности да се уведе обавеза редовне дезинфекције истих, те евентуално на други начин прилагођавања употребе наргила тренутној ситуацији, већ сте одмах увели најрепресивнију мјеру, а то је потпуна забрана.

С обзиром да ми репресију више не можемо да трпимо, захтијевамо хитан разговор са члановима „кризног штаба“ на коме ћемо још једном покушати да вам укажемо на неопходност ублажавања наметнутих ограничења и забрана и уважавања наших захтјева, те вас овим путем обавјештавамо да ћемо, уколико нас не примите на разговор до петка, 11.09.2020. године, бити принуђени да следеће седмице изађемо на мирне протесте испред зграде Владе Брчко дистрикта БиХ.

Наглашавамо да се ограђујемо од било каквих политичких конотација овог проблема, а које су се могле видјети из медијских саопштења протеклих дана, да смо спремни да сарађујемо на превазилажењу свих проблема, као и да се налазимо у јако тешкој финансијској ситуацији, те вас молимо да наше захтјеве схватите врло озбиљно, јер ће у супротном на стотине радника остати без посла искључиво вашом кривицом.

У Брчком, 07.09.2020. године
Угоститељи Брчко дистрикта БиХ

 

 

 

 

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img