spot_img
spot_img

У Брчком развили властиту производњу опреме за пчеларе

spot_img
spot_img

У малом погону за производњу пчеларске опреме Милана Драгичевића из Брчког дневно се произведе 120 сатних основа, а производња од 300 пчелињих кошница мери се на месечном нивоу.

Ову производњу Драгичевић је започео пролетос уз помоћ програма Фарма два УСАИД-а, који је Удружењу „Голуб“, у оквиру кога је и отворен погон, донирао машине у вредности 36.000 КМ. Властита улагања су износила око 40.000 КМ.

Драгичевић каже да је на идеју о отварању погона дошао пре пар година слушајући пчеларе који су се жалили на проблем стерилиризације воска, недовољно репроматеријала, кошница.

– Урадио сам пројекат и добио подршку за отварање погона у коме сада стално ради троје људи, а повремено за производњу сатних основа хонорарно ангажујемо још два радника. Наше производе углавном купују пчелари из Брчко дистрикта, али и из целе БиХ. Потребе тржишта су такве да би производњу и број запослених могли повећати, али за сада не немеравамо нека велика проширења – каже Драгичевић.

Истиче да ће још неко време остати на постојећем нивоу производње јер сваки већи захват захтева новац за додатна улагања, а проблем представља и сировина.

– Немамо довољно воска за сатне основе и проналазимо начин како да га набавимо. Размишљамо о откупљивању воска од наших пчелара али они га углавним већ користе код нас за услужну израду сатних основа. Разматрамо и могућности набавке восак из увоза при чему је веома битно да он буде поуздног квалитета – објашњава Драгичевић и додаје да ништа мањи проблем није ни обезбеђивање друге сировине, дрвета за израду кошница. Иако није реч о реткој или скупој врсти дрвета тешко га набављају, пише Српскаинфо.

– То је обично јефтинија врста дрвета али оно мора бити квалитетно и чисто, без чворова – каже Драгичевић.

Пчеларска опрема која се овде производи приступачнија је брчанским пчеларима јер је за њих обезбеђен посебан попуст који се у зависности од производа креће од пет до 30 одсто.

Милорад Васић, дугогодишњи пчелар из Брчког, каже да је отварање овог погона за њих од велике користи.

– Имао сам 50 килограма свог воска и овде сам ове године извлачио сатне основе. Добро је, задовољан сам. Нико то пре овде није радио па сам ишао годинама у Бијељину. Добро је што се наше удружење „Матица“ повезало са њима па имамо и попуст у свему што раде – каже Васић док разгледа кошнице које намерава да купи.

Никола Керезовић председник Удружења пчелара „Матица“ каже да је погон за производњу пчеларске опреме и сатних основа веома важно за све пчеларе.

– Овде сада јефтиније набављамо опрему коју Милан производи, можемо сами да правимо погаче за исхрану пчела, а недавно смо ту поред погона отворили и просторију за рад удружења где се окупљамо, размењујемо искуства, решавамо проблеме – каже Керезовић.

Отворили Пчеларски центар

Брчански пчелари развили су Пчеларски центар који је кажу једини у БиХ. У оквиру овог центра је стална школа пчеларства која има огледни пчелињак од 30 кошница.

– Све више људи се занима за узгој пчела и долази ову школу. Прошле године имали смо око 30 полазника – каже Драгичевић.

 

 

 

 

(blic.rs)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img