spot_img
spot_img

Ове зиме у Брчком угинуо велики број пчела

spot_img
spot_img

Пчелари у Брчко дистриктру започели су прољетњи преглед својих пчелињака након чега су установили да су током зиме изгубили неколико десетина пчела.

Од 150 пчелињих друштава дугогодишњем пчелару Милораду Ђурићу из Брчког пчеле су угинуле у око 60 кошница. Слично су прошли и остали узгајивачи, неко је изгубио мање, неко више, али нико не зна поуздано шта је узрок.

– За двије деценије колико се бавим пчелама до ове године нисам изгубио ни једну кошницу и био сам заиста очајан. Чак сам сумњао да је нешто до мене, али сам онда сазнао да су и други имали штете. Не знамо шта је узрок. Нагађамо, али нико поуздано не зна од чега су пчеле угинуле – каже Ђурић и тврди да узрок нису варо и пестициди.

И Никола Керезовић, предсједник Удружења пчелара „Матица“ каже да готово да нема пчелара који ове зиме није имао штету.

– Има пчелара којима су све пчеле страдале, неки су изгубили више од стотину кошница, а код мене су угинуле у само шест кошница – каже Керезовић и такође истиче да не зна шта је узрок.

Зоран Гајић, шеф Одјељења за пољопривреду каже да је упознат са проблемом пчелара и истиче да је једини начин да се утврди узрок угинућа испитивње узорка у одговарајућим институтима.

Иако су губици и штете велике пчелари се труде да опораве пчелињаке. Ђурић каже да са подстицајем од 30 КМ по кошници брчански пчелари имају најбољи подстицај у БиХ. У нормалним условима просјечно по кошници добије 15 килограма меда багрема и липе и тиме је задовољан али каже да је највећи проблем пчелара то што нема откупа.

– У Србији и Хрватској откуп меда је организован, а можда ће једном бити и код нас ако неко препозна у томе посао на коме може да заради. Продајмо мед на килограм и не можемо изгубити или пропасти на том, али не можемо ни рећи „е, баш сам зарадио“ – каже Ђурић.

Иако је добит мала, а посао огроман Ђурић не одустаје од пчелињака. За главни прољетњи преглед треба му најмање десет дана.

– Дневно могу обрадити највише десет кошница. Мора се извући и прегледати сваки оквир, видјети да ли пчеле имају хране и шта недостаје. Врло је напорно али оном ко то воли није тешко. Заволио сам то још док ми се отац бавио пчелама. Имао је неколико трнки, а касније сам и ја, док сам још радио, увијек имао 10 до 15 кошница. Када сам отишао у пензију било ми је досадно и нисам се сјетио боље ствари којом би убио вријеме – прича Ђурић.

У сезони поред пчела у Трњацима свакодневно проведи цијели дан, а када дође вријеме у потрази за багремом и липом вози их на пашу. Раније их је возио у Скугрић, а у задње вријеме на Требаву. Велико олакшање му је то што има властити камион за превоз кошница и пчела. Сматра да је веома важно пратити квалитет меда, а он највише брине о његовој здравственој исправности. Посљедњих десет година једном годишње шаље узорке на анализу и сви налази које је добио били су добри.

– Ми штитимо пчеле од варое са пестицидом и увијек сам се плашио да не дође у мед, али је налаз који сам ове године добио из Мостара показао да је то далеко испод дозвољеног степена – каже Ђурић.

Удружење добија просторије

Удружње пчлара „Матица“ једно је од укупно три пчеларска удружењa у Брчко дистрикту. Окупља око 130 печелара који ће према најавама предсједника удружења Николе Керезовића, ускоро добити своје просторије гдје ће моћи да се окупљају и размјењују информације и искуства.

(srpskainfo.com)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img