spot_img
spot_img

Одржана јавна расправа о Нацрту закона о правима припадника националних мањина

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Након што је 29. јула 2020. године Скупштина Брчко дистрикта на 66. редовној сједници усвојила у првом читању Нацрт закона о правима припадника националних мањина у Брчко дистрикту БиХ, данас је о овом закону одржана јавна расправа.

Јавну расправу су, у складу са скупштинском Одлуком, организовали Комисија за људска права и Кабинет градоначелника Брчко дистрикта БиХ.

Ненад Којић предсједавајући Комисије за људска права истакао је да је закон о правима националних мањина потпуно нови закон који садржи одређен број чланова који нису потпуно јасни и који су према мишљењу појединих чланова комисије непроводиви. Стога је и организована јавна расправа након које ће надлежна Комисија, прије упућивања у Скупштину, разматрати записник са расправе.

„Видјећемо које су то примједбе и приједлози као и колико је могуће поправити текст овог закона. Сазваћу сједницу Комисије која ће се изјаснити о записнику с ове јавне расправе, а свакако ће кроз амандманско дјеловање бити могућа одређена побољшања“, рекао је Којић.

Милан Пурић, посланик у Скупштини Дистрикта и члан Комисије за људска права рекао је да закон у суштини представља позитивну дискриминацију према националним мањинама, али да има озбиљне замјерке.

„Рјешења која овај закон предвиђа су дјелимично нејасна, непрецизна и недосљедна. Поменут ћу право на додатне садржаје у образовању које закон дефинише условно што је, чини ми се, бескорисно и друго нејасно је на шта се то односи с обзиром да се национална припадност декларативно утврђује“, рекао је Пурић. Такођер је истакао да предложено рјешење о начину избора савјета националних мањина од стране Скупштине представља неаутентично представљање националних мањина.

Тодорка Јовановић, представница македонске националне мањине у Савјету националних мањина Парламентарне Скупштине БиХ и предсједник Савеза националних мањина у Брчко дистрикту поздравила је напоре на доношењу овог закона.

„На доношење овог закона чека се седамнаест година и надам се да ће он бити донесен. Најважније је да се овај закон усвоји, а касније ћемо га дорађивати“, рекла је Јовановићева.

Аднан Пашалић, шеф Законодавне канцеларије у Канцеларији градоначелника и члан комисије која је радила на изради закона рекао је да су се приликом израде овог закона руководили Законом о заштити права припадника националних мањина у БиХ, који је био у примјени у Брчко дистрикту, као и одређеним студијама представника Вијећа Европе.

„Овим законом се прије свега дефинише статус националних мањина и њиме ће бити признате националне мањине које су признате у БиХ. У области финансирања уводи се могућност планирања средстава за реализацију програма и пројеката који имају за циљ унапређење права припадника националних мањина. Предвиђено је формирање Савјета националних мањина, тијела које ће бринути о националним мањинама, како по питању прописа који се доносе тако и по питању остваривања постојећих права“, рекао је Пашалић.

Истакао је да закон предвиђа увођење додатне наставе на језицима националних мањина за одређене предмете.

„Око тога је било полемике и на самој сједници Скупштине али истичем још једном да смо то оставили као могућност. Наставно особље за такве предмете покушали би пронаћи путем јавног позива, а одјељење за образовање би било у обавези да планира средства за ту намјену“, појаснио је Пашалић.

 

 

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img