spot_img
spot_img

Није шала: Босна и Херцеговина због вица из Брчког мора да плати 15.000 КМ

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Босна и Херцеговина пред Европским судом за људска права у Стразбуру изгубила је спор због вица који је током суђења испричао Мирко Симић, адвокат из Брчког, и мораће да плати мало мање од 15.000 КМ, сазнају “Независне новине”.

Наиме, Симић је у једном спору пред Апелационим судом Брчко дистрикта испричао виц о професору који је од студента тражио да наведе и имена, а не само број жртава бомбардовања Хирошиме, наводећи да га је другостепени суд третирао исто као што је у тој шали професор третирао своје студенте.

Због овог вица и приче Симић је, како сазнају “Независне новине”, кажњен са 1.000 КМ због непоштовања суда. Послије изрицања новчане казне Симић се жалио Апелационом суду Брчко дистрикта који је у другом саставу потврдио ту казну, а касније исту казну након жалбе потврдио је Уставни суд Босне и Херцеговине.

“Суд прво запажа да је спорне примједбе, које су домаћи судови сматрали увредљивим, апликант изнио у контексту судског поступка. Другим ријечима, оне су изнесене пред форумом пред којим је природно да су се права његовог клијента требала енергично бранити. Надаље, примједбе су изнесене у жалби, за разлику од критике судије која је изречена, на примјер, у медијима. Према томе, шира јавност није знала за њих. Приликом разматрања овог предмета домаћи судови нису дали довољно тежине контексту у којем су примједбе изнесене”, наводи се, између осталог, у одлуци Европског суда за људска права у Стразбуру.

У суштини, Европски суд за људска права утврдио је да је Апелациони суд Брчко дистрикта кажњавајући Симића утврдио да је прекршен члан 10. Европске конвенције о људским правима, у којем се, између осталог, наводи да:

“Свако има право на слободу изражавања. Ово право укључује слободу мишљења и слободу примања и преношења информација и идеја, без мијешања јавне власти и без обзира на границе”.

Када је ријеч о казни коју ће платити БиХ, односно Брчко дистрикт, Европски суд за људска права утврдио је да је тужена у року од три мјесеца дужна платити 510 евра, као и сваки порез који се може зарачунати на име материјалне штете, затим 4.500 евра са порезима који се могу зарачунати на име нематеријалне штете, те 2.550 евра са порезима на име трошкова и задатака.

Сам Симић истиче да је кажњен јер је приликом изјављивања ревизије на пресуду Апелационог одјељења навео да је тужиоцу стављен превелик терет доказивања, што га је подсјетило на анегдоту о студенту, професору и Хирошими, када професор од студента тражи и имена.

“Одбили су ревизију и онда у том предмету то исто вијеће је закључило да сам вријеђао суд и одлучили су да ме казне са 1.000 КМ. Након тога сам се жалио, формирано је Вијеће у којем је учествовала чак и увријеђена суткиња, што је немогуће, али код њих све може. Онда сам уложио апелацију Уставном суду БиХ који је одбио, а тек након тога смо изјавили представку у Стразбур. Пресуда из Стразбура је коначна и обавезујућа за БиХ и они су закључили да је било неоправдано кажњавање јер се радило само у оквиру предмета, нигдје јавно”, рекао је Симић за “Независне новине”.

Виц који је суд у Брчком сматрао увредљивим
Три студента полажу испит из историје. Двојица имају “штелу”, док трећи нема. Поставља професор питање првом студенту:

“Колега, реците нам све што знате о првој употреби атомске бомбе.”

“Бачена је 6. августа 1945. на Хирошиму.”

“Добро, добро, довољно за осмицу. Сљедећи!

Колега, исто питање.”

“Бачена је 6. августа 1945. на Хирошиму. Бацили су је Американци.”

“Одлично, колега, довољно за деветку.”

Након тога на испит улази студент који нема “штелу”, а професор му поставља исто питање. Студент, осим тога што каже да је бачена 6. августа 1945. године, наставља причу да је бомба пала у 8.15 по локалном времену, да је била тешка четири тоне, дуга три метра и да се радило о уранској бомби имена “Литтле Боy” коју је носио амерички бомбардер “Енола Гаy” итд. Послије десетоминутне приче о брзини бомбе, ударном таласу, пламену који је услиједио, кратеру који је направила итд, студент испит завршава информацијом да је погинуло 140.000 људи те да су многи умирали годинама касније.

“Имена, колега, имена жртава уколико хоћете шестицу”, рекао је професор.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img