spot_img
spot_img

На прољеће почиње модернизација Луке Брчко: Великим пројектима до бољег пословања

spot_img
spot_img

Процес модернизације једине међународне луке у Босни и Херцеговини, смјештеној у Брчком, требао би почети на прољеће. Уз рјешавање пловности ријеке Саве, пројекти ће знатно допринијети повећању лучког пословања и додатном запошљавању радника.

Изградња и уређење платоа, набавка нове дизалице и изградња пруге те приступне цесте, главни су пројекти који ће бити реализирани у циљу ревитализације Међународне луке у Брчком.

Тендер за први пројект већ је расписан и његова вриједност је 920 хиљада евра, док ће јавни позив за набавку дизалице која кошта оквирно три милиона конвертибилних марака бити објављен почетком јануара идуће године.

Како је за Клиx.ба даље потврђено, јавни позив за трећи пројект који се односи на изградњу пруге и приступне цесте од Станице Брчко ново до луке, у вриједности нешто мало већој од пет милиона марака, требао би бити расписан до краја марта ове године, а за њега је тренутно у току припрема неопходне документације.

Вишемилионски пројекти

Брчанска локална заједница од раније је опредјељења за извршење модернизације једине међународне луке у нашој земљи, а путем Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) обезбиједили су неопходна финансијска средства како би се извршила свеобухватна реконструкција.

“Влада Брчко дистрикта раније је формирала тим за имплементацију пројеката и у протеклом периоду смо интензивно радили на финализирању активности и спецификацији, прије свега пројекта који се односи на набавку новог крана који ће бити свеобухватно рјешење за дугорочне потребе луке, као и пројекта уређења платоа”, казао је за Klix.ba Сеад Шадић, главни координатор у Влади Брчко дистрикта и члан тима за имплементацију пројеката модернизације луке.

Лука тренутно располаже с краном који је стар оквирно 50 година и његова максимална носивост износи до шест и по тона, а према спецификацијама нови ће имати носивост од 27 тона, дужина стријеле ће бити до 33 метра, а на крајњој тачки носивост ће износити 16 тона.

“У наредном периоду очекујемо избор најбоље фирме која ће моћи пружити испоруку радова и робе. Већ сада можемо рећи да ће грађевински радови почети у 2021. години, а наша и процјена консултаната које чине конзорцијум фирме Технитал из Италије и ППГ Сарајево, је да би се то могло десити већ крајем марта”, навео је Шадић.

Модернизацију и ревитализацију брчанске луке веома значајним сматрају и у њеном менаџменту, из којег истичу да ће се прави бенефити свих реализованих пројеката осјетити тек након чишћења ријеке Саве, а за ту активност наша земља је потписала споразум са Свјетском банком који омогућава подизање кредита од 25 милиона евра.

“Очекујемо да ћемо предстојеће љето имати као веома активно, односно да ће се много радити на терену, у луци и Брчко дистрикту. Након што све активности буду завршене имат ћемо затворен један циклус у којем ће све фирме, односно наши комитенти, бити сигурни да ћемо моћи задовољити њихове потребе. За двије до три године очекујемо знатно боље пословање, али и отварање нових радних мјеста”, каже за Клиx.ба директор Међународне луке у Брчком Маринко Виљушић.

Проблеми у пословању

Брчанска лука тренутно у потпуности не може задовољити потребе својих комитената, а у њеном несметаном раду највећи проблем представља веома лоша пловност ријеке Саве. Због тога бродови са робом до крајње дестинације не могу стићи током цијеле године.

“У посљедње двије године пловност се временски кретала од једног до три мјесеца, а разлог су изостанак сњежних и кишних падавина. Због тога се наши комитенти не смију у потпуности ослонити на нас јер им континуирано треба увоз робе те веома често одлазе у Вуковар и Осијек гдје потписују уговоре”, наводи Виљушић.

У времену у којем луци погодује пловност Саве, радници за једну смјену претоваре хиљаду и по тона различитих роба, а осим ријеке ове године проблеме је створило и затварање моста Брчко-Гуња у Хрватској, као и пандемија коронавируса.

“Губитке смо свакако осјетили, а мало нас је спасио новембар и децембар у којима смо увезли оквирно 30 хиљада тона робе. Напримјер ми смо имали потписане уговоре са компанијом Сисецам сода на 160 хиљада тона, али план нисмо успјели испунити те смо превезли тек оквирно 60 хиљада тона. Према томе се може видјети какво нам је стање ове године у односу на оно планирано”, каже Виљушић.

Мање посла ове године забиљежено је и на царинском терминалу Управе за индиректно опорезивање БиХ, а којем своје просторије издаје брчанска лука. Међутим и поред свих проблема, лука ће ове године пословати позитивно, а ни плаће радницима нису угрожене.

 

 

 

 

(klix.ba)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img