spot_img
spot_img

Млади Брчаци организовали “Школу клиничких вјештина” у Фочи

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Двојица младих Брчака – Немања Митровић, студент 4. године, и Арсен Павловић студент 3. године медицине, на Медицинском факултету у Фочи реализовали су од 22. до 25. августа пројекат “Школа клиничких вјештина” Фоча 2019, која је поред студената овог факултета окупила и студенте из Косовске Митровице и Новог Сада из Србије.

Члан организационог одбора Немања Митровић за nula49.com каже да сама школа представља један нови пројекат који служи студентима да науче више и додатно и унаприједе своје знање

“Школа клиничких вјештина је нешто што је пријеко потребно студентима медицинских факултета. Кроз радионице, које су на располагању студентима, они могу да надограде своје вјештине. Школа за циљ има да се студенти додатно информишу о неким практичним вјештинама, али у њеном оквиру је и забавни карактер, гдје је акценат стављен да међусобно дружење и повезивање студената са различитих медицинских факултета”, каже Митровић.

“Желимо да ова школа заживи и пређе у традицију и надамо се постане заштитни знак медицинског факултета у Фочи. Кроз овај пројекат проћи ће преко 50 студената са 3 различита медицинска факултета”, додаје наш суграђанин.

Он је додао да им је посебно драго што су угостили студенте Медицинског факултета из Косовске Митровице.

Још један Брчак, такође члан Организационог одбора, Арсен Павловић, каже да је школа настала са идејом да се унаприједе практична знања из области клиничких вјештина.

Он је прецизирао да су учесници Школе клиничких вјештина имали више радионица из основа хирургије, те из области брзог траума прегледа и кардиопулмоналне реанимације – оживљавања пацијента, неонаталне интубације – оживљавања новорођенчета и лумбалне пункције – узимања за анализу узорка течности из кичменог канала.

“Медицински факултет и Универзитетска болница омогућили су нам средства и потребне лутке, без којих наше радионице не би биле на врхунском нивоу. Ово су вјежбе из основних клиничких вјештина, које сваки љекар који изађе са Медицинског факултета треба да посједује, а на неки начин се занемарују кроз наставу, тако да нам је намјера да те вјештине на овај начин студентима приближимо”, каже Павловић.

Проректор Универзитета у Источном Сарајеву и професор Медицинског факултета у Фочи, Дејан Бокоњић, похвалио је иницијативу Студентског парламента, захваљујући којој ће, као је нагласио, учесници проћи основне вјештине које су изузетно важне у пракси.

“Ово је прва година и у будућнсоти би то требало да прерасте у традиционални скуп на који ће долазити много више учесника и представника више универзитета. Важно је то мијешање, упознавање и дружење студената, размјена знања и идеја“, истакао је Бокоњић.

Он је додао да су се сви професори, који су позвани, са великим ентузијазмом прихватили да волонтерски учествују у вјежбама.

 

 

 

 

 

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img