Мјесечне плате најбољих гејмера у региону, учесника Esports Балкан Лиге, крећу се између 1.000 и 3.000 евра мјесечно.
То су играчи чије екипе наступају у регионалним такмичењима, а тачна цифра зависи од конкретног тима за који играју, квалитета играча, али и бројности публике која га прати на друштвеним мрежама/стримовима.
Како за Блиц Бизнис кажу из Фортуна e-Sportsa, у региону су доста битни и наградни фондови такмичења.
Тако, на примјер, екипа која освоји Esports Балкан Лигу (EBL) добија 10.000 евра и квалификује се у групну фазу European Masters, гдје је наградни фонд 150.000 евра, а побједник добија 40.000.
– Када је екипа ASUS ROG ELITE освојила EBL и добро се показала на EU Masters, они су кући однијели 10.000 евра од EBL и још 13.500 евра од EU Mastres. Иначе, најплаћеније играче, и генерално најбоље услове у Србији, имају екипе ШАИМ СЕ (Бака Прасе), Црвена Звезда Esports (ФК Црвена Звезда) и Energypot Wizards – објашњава Александар Анокић из Фортуна е-Sportsa.
Он истиче да су цифре на међународном нивоу знатно веће, па се тако, према јавно доступним подацима, просјечна годишња плата у League of Legends European Championship лиги креће око 250.000 долара годишње.
– Претпостављам да се и CS:GO играчи крећу око тих цифара. Једини ко са ове листе може да заради неколико пута вишу цифру, је Никола “НиКо” Ковач јер је он један од најпознатијих и најбољих CS:GO играча на свијету. На пример, НиКов трансфер је још 2017. био чак пола милиона евра – подсјећа Анокић.
Наш саговорник каже да су професионални гејмери најчешће играчи у играма League of Legends или Counter Strike: Global Offensive (CS:GO).
– Једини извор зараде играча је плата коју му прописује екипа. Ту се наравно гледа милион критеријума, колико је играч такмичарски важан, колико је познат, колико његово присуство може да се уновчи код спонзора итд. Практично исто као и у традиционалним спортовима. Све ово је везано само за професионалне играче, значи апсолутно најбоље од најбољих, такорећи ‘новаке ђоковиће’ видео игара – објашњава наш саговорник.
Стефан Ђукић је у e-sportsu већ 11 година, а професионално посљедњих пет. Нјегова игра је Hearthstone, једна од популарнијих аркадних “e-sports” карташких игара која окупља милионе играча широм свијета, и која се игра индивидуално. Стефан је у самом врху, био је чак и трећи у Европи.
– У овој игри се мање зарађује, па је моја зарада била стотинак евра плус бонуси и награде од такмичења. Од спонзора сам углавном добијао опрему за играње и слично. Ипак, у овим другим тимским играма најбољи гејмери у Србији, звијезде својих екипа, могу да зараде око 1.500 евра мјесечно – каже Стефан у разговору за Блиц Бизнис.
И он истиче да су цифре на свјетском нивоу много веће, па тако наводи пример када је играо на једном приватном турниру код најбољег играча Hearthstone-а, гдје је наградни фонд био 5.000 евра.
– То је за наше просторе невјероватна цифра. Ја сам имао прилику да радим и као коментатор, да коментаришем игре у неким околним земљама, и ту може да се заради нека солидна сума, али су то једнократни ангажмани – одрадиш посао, добијеш новац и идеш даље”, објашњава Стефан Ђукић.
Према подацима Фортуна e-Sportsa, међу најјачим, односно најуспјешнијим гејмерима у Србији, који играју међународне турнире или су дио највећих свјетских екипа су:
– Аљоша “Милица” Кованџић – LoL играч за екипу Vitality League of Legends European Championship (LEC)
– Немања “nexa” Исаковић – CS:GO играч за екипу G2 Esports
– Јанко “YNk” Пауновић – тренер америчке CS:GO екипе FaZe
– Никола “НиКо” Ковач – CS:GO играч за америчку екипу FaZe
– Немања “huNter-” Ковач – CS:GO играч за екипу G2 Esports,
– Александар “kassad” Трифуновић – тренер америчке CS:GO екипе 100 Thieves.
(blic.rs)