spot_img
spot_img

Љекари апелују: Вакцинишите дјецу против малих богиња

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

У сусједној Републици Србији и даље траје епидемија малих богиња, а број обољелих се свакодневно повећава. Трагом изјаве тамошњег министра здравља да до епидемије не би дошло “да су родитељи слушали здравствене раднике, а не поједине  естрадне умјетнике” одлучили смо чути став и наших епидемиолога када је у питању ова проблематика.

Иако епидемија хара Србијом ситуација у БиХ, конкретно у Брчко дистрикту, није забрињавајућа, тврде епидемиолози.

“Управо влада епидемија малих богиња или морбила у сусједној Србији али код нас је нема. Има спорадичних случајева али ми имамо довољне количине вакцине ММР, комбиноване вакцине” рекла је Мирјана Кузмановић, шефица ХЕС Брчко дистрикта БиХ.

Да би дјеца и особе које оправдано из здравствених разлога не могу да приме ММР вакцину били заштићени, проценат вакцинисаних мора да премашује 95 посто, упозоравају епидемиолози. Бебе су у овој ситуацији најугроженије, јер још не могу да приме ММР вакцину, која посљедњих мјесеци изазива велику полемику међу људима, понајвише због различитих информација на интернету којима родитељи вјерују, тврде љекари.

“Желим да поручим родитељима да не избјегава вакцине, да не насједају на провокативне приче антивакциналних покрета који причају како ова вакцина изазива аутизам код дјеце” рекла је Кузмановић.

Иако у Србији још од октобра прошле године влада епидемија морбила, она није усамљен примјер пораста овог заразног обољења. И у Њемачкој је, на примјер, током 2017. године утростручен број обољелих у односу на годину раније. И тамо је, као и на нашим просторима, разлог исти – велики број невакцинисаних.

“Сва ова дјеца која су обољела у Брчко дистрикту нису адекватно вакцинисана, или су примили прву дозу а другу нису. Вакцинисање је потребно. Сви смо ми испримали вакцине, а ММР вакцина спада у обавезне вакцине и не плаћа се. Даје се у првој години живота и пред полазак у школу.”

Путовање у Србију докторица Кузмановић је због епидемије морбила окарактерисала као ризично. Ово се односи на особе које нису преболовале морбиле у дјечијем узрасту, јер их могу добити и у средњем или старачком добу.

 

 

 

 

(brcko.tv)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img