spot_img
spot_img

Дистрикт ће финансирати трећи покушај вантјелесне оплодње

spot_img
spot_img

“Новац за трећи покушај вантјелесне оплодње за осигуранике Фонда здравственог осигурања дистрикта Брчко је обезбијеђен, а процедура за утрошак ових средстава је у току, што представља дио пронаталитетне политике Владе и покушај да помогнемо паровима који желе да остваре потомство”, рекао је данас градоначелник Брчко дистрикта БиХ Синиша Милић.

Он је додао да је у овогодишњем буџету први пут издвојено 165 000 КМ за финансирање трећег покушаја вантјелесне оплодње те да ће се на једној од наредних сједница Владе наћи програм и критеријуми за утрошак ових намјенских средстава. Градоначелник Милић је нагласио да су свему претходиле консултације са удружењем које се бави овом проблематиком као и Фондом здравственог осигурања.

“Што се тиче укупног финансирања, Дистрикт је до сада финансирао 180 покушаја вантјелесне оплодње, за шта је издвојено преко 700 000 КМ. Кроз измјену Закона о дјечјој заштити увели смо далеко веће износе за мајчински додатак. Прије измјена је он износио 150 КМ по једном дјетету за 3 мјесеца, а након донесених измјена он износи 460 КМ за 12 мјесеци и то су значајна средства”, додао је Милић.

Градоначелник је истакао да су све ово мјере које треба да помогну онима који имају или планирају да заснују породицу, те да Влада покушава да и изградњом одговарајуће инфраструктуре, која се налази у систему васпитања дјеце, подигне квалитет живота грађана.

“Ускоро ће почети изградња обданишта у насељу Илићка. Средства за прву фазу изградње обданишта у насељима Кланац и Српска варош су такође обезбијеђена. Све је то дио подршке ономе што се може назвати пронаталитетна политика. Није сва одговорност на локалним институцијама власти. Ако направите анализу разлога због којих млади одлазе из нашег града и земље, то је општа бесперспективност и безнађе што није креирано на локалном нивоу, него је посљедица укупних дешавања и прилика на нивоу БиХ. Неопходна је заједничка акција свих нивоа власти да би се ово подручје учинило перспективним. Ми ћемо и даље настојати да пружимо подршку, колико је то могуће, нешто кроз финансијска средства али и кроз друге видове помоћи”, закључио је Милић.

Право на финансирање трећег покушаја асистиране репродукције имаће жене до напуњених 45 година које су два пута прошле цјелокупну процедуру вантјелесне оплодње по пројекту који спроводи Фонд здравственог осигурања.

“Уназад неколико година ми смо заиста инсистрирали на томе да се плати и трећа вантјелесна оплодња за парове који не могу на природан начин да се остваре као родитељи. Почетком ове године, уз помоћ Александра Суботића ми смо дошли на састанак са градоначелником, гдје смо изнијели ту проблематику. Ево на сву срећу, препознат је тај проблем и ја сам заиста срећан што ће коначно добити прилику људи који су покушали два пута, а сви су покушали и више пута о сопственом трошку. Ево ово ће бити једно олакшање за све парове који желе на овакав начин да се остваре као родитељи”, каже Жељко Лазаревић предсједник удружења грађана “Беба више” Брчко.

Из удружења “Беба више” истичу да су задовољни сарадњом са Владиним институцијама, те да локална заједница заиста показује разумјевање за ову категорију. Они ће и даље наставити своје активности како би беба било више, те тражити да се на терет Фонда стави залеђавање ембриона паровима који желе још дјеце, те да се у Дистрикту усвоји и закон о медицински потпомогнутој оплодњи, који је недавно усвојила Федерација БиХ.

 

 

 

(nula49.com/eltatv.net)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img