spot_img
spot_img

Брчко: Већ преко 20 захтјева за закуп јавне површине за љетне баште

spot_img
spot_img

Доласком повољнијих временских услова и нормализацијом епидемиолошке ситуације у Брчко дистрикту, поновно су с радом почеле љетне баште у брчанским угоститељским објектима, па се самим тим повећао и обим посла Канцеларије за управљање јавном имовином.

Према подацима Канцеларије, до сада су закључена 24 уговора о закупу, 10 од почетка године до данас, а преосталих 14 склопљено је прошле године. Нових захтјева за склапање уговора по овој основи тренутно нема.

Виша стручна сурадница за анализу и управљање јавним површинама, Лејла Чандић, истиче како због двомјесечног застоја у раду угоститељских објеката, власници објеката нису имали потребу закључивати уговоре, али како се у Канцеларији ипак надају да ће број закључених уговора бити сразмјеран броју склопљених уговора претходних година.

“Очекујемо да ће и ове, као и претходних година бити закључено око 50 до 60 уговора, колико је угоститељских објеката који користе јавне површине у сврху постављања љетних башти у Брчком”, казала је Чандићева.

Закон о допуни Закона о јавној имовини, који је донесен у јануару ове године, донио је и ниже закупне цијене у односу на претходне двије године. Цијена закупа варира у односу на зону у којој се налази простор, па тако у пјешачкој – А1 зони закупна цијена износи шест марака по квадрату мјесечно и поступно се смањује према посљедњој зони.

Овим законом странкама Канцеларије омогућено је да по директном захтјеву, уз приложену одређену документацију, закључе уговоре.

“То су уговори привременог карактера за љетне баште, на једну, максимално двије године, а до ступања на снагу тог закона, корисници су морали приступати јавним конкурсима и на лицитацијама, при чему је почетна лицитацијска цијена била виша. Тако да је ове године то повољније за све кориснике”, истиче Чандићева.

Када је ријеч о дуговањима због неплаћања закупнине од прошле године, према садашњим параметрима само два закупца нису у потпуности измирила своје обвезе.

Чандићева истиче како такве случајеве шаљу у Правобранитељство у циљу покретања поступка за наплату неизмирених потраживања.

“Праву слику, односно пресјек финансијског стања имати ћемо када Дирекција за финансије буде поступила по тзв. Корона-закону, чији члан осам каже да се ослобађају закупнина сви привредни субјекти који су имали забрану рада. Тада ћемо и ми моћи даље дјеловати”, истакнула је Чандићева.

 

 

 

(radiobrcko.ba)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img