Асоцијацила средњошколаца у Босни и Херцеговини (АсуБиХ) заједно са Омладинском организацијом Свитац је 2018. започела еколошки пројекат под називом “Еко камп”, који има за циљ подизање свијести о очувању природне околине. До сада је реализован низ активности у сврху прикупљања новчаних средстава за куповину младих садница.
АсуБиХ је у сурадњи са Омладинском организацијом Свитац, ЕУ Инфоцентром и Клубом љубитеља природе имплементирала дводневни еколошки камп (30. 07. и 31.07. 2019. године) у планинарском дому „Гранаш“-Св. Бернард у Горњем Зовику, за младе узраста 15+.
У оквиру кампа су реализоване еколошке, едукативне радионице са искусним предавачима, а теме су заштита природне околине, планинарење, биљни и животињски свијет у БиХ, те подизање свијести о опасности од мина. Млади су имали прилику слушати предавања „Путујмо сигурно Европом“ – како путовати сигурно и повољно широм Европе, како исправно користити разне апликације – позитивни резултати: нова искуства, познанства, нове културе.
Планинарења на најпознатијим свјетским врховима – члан планинарског дома Гранаш – Мирко Зечевић Тадић је младима причао о свом искуству планинарења, те о пењању на свјетске планинске врхове, њиховим љепотама али и опасностима.
Дамјан Дунџић из “Клуба љубитеља природе” је одржао презентацију: “Заштита шума и заштита природне околине”. На овај начин су указане чињенице на важност шуме и сађење нових стабала.
Жељко Новаковић из ЕУ Инфоцентра, члан бициклицстичког клуба “Свети Николај” из Брчког и један од организатора “Мајевица Trail-а” је презентовао безбједност бициклиста у саобраћају и такође подијелио искуства планинарења, те о сигурној и узбудљивој вожњи бициклом по Европи.
Учесници еколошког кампа су такође имали прилку “планинарити” на једној од познатијој планинској шетници на Мајевици – 7 километара, те упознате ријетке биљне врсте, љековите траве, сазнати о правилима понашања у дивљој природи, како се заштити од природних непогода или како на исправан начин тражити помоћ.
Ова интерактивна радионица је многима помогла да спознају властите физичке границе, али и да укаже на колегијалност и компромисе према физички слабијима у групи.
Одржане су и презентације учесника – на које начине можемо заштити природну средине. Подијељени су у 4 групе, свака група је презентовала своје идеје, што је саму срж и идеју кампа учинило још јаснијом и интезивнијом и показало да млади заиста брину и да су итекако свјесни значаја природе. На крају крају еколошког кампа учесници су имали прилику испробати вјештине у адреналинском парку, те опет показати колегијалност и ојачати тимски рад.
Еколошки камп је био апсолутно успјешан и показао је да још увијек постоје индивидуе или групе људи који заиста маре за природу, јер смо дио ње и требамо учинити све могуће да је сачувамо и заштитимо.
Једна од учесница кампа, Млађана Боројевић, је истакла: “Иако је трајало само два дана, успјели смо их максималмо и корисно искористити. Имали смо прилику научити више о природи од стране људи који је толико воле да су свој посао посветили њој, као и искусити, за нас већину први пут, планинарење, о чему смо такође имали и презентацију.
Камп ми се посебно свидио због добре атмосфере, мјеста боравка и што смо имали активност за “упознавање” наше планине Мајевице. Мислим да се кампови са комбинацијом едукације и рекреације у природи требају чешће одржавати јер њен значај тада долази до правог изражаја.”