spot_img
spot_img

Брчко: Набавка ЦТ апарата траје двије и по године

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Након што је недавно Влада Брчко дистрикта на ванредној сједници од надлежног одјељења за здравство и ЈЗУ „Здравствени центар Брчко“ затражила да хитно предложи мјере за унапређење квалитета здравствене заштите на простору Дистрикта, у овој установи су сачинили листу са око 60 мјера.

– Мјере се односе на унапређење квалитета рада, људских односа, организационих побољшања, набавку апарата, опреме и низа других сегмената – рекао је Нихад Шибоњић, директор ове здравствене установе.

Шибоњић тврди да ова установа нема проблем с одласком кадрова.

– За шест протеклих година напустила су нас два љекара специјалиста, а дошла су три, од чега су два педијатра. На сваки конкурс који распишемо јави се два пута више доктора медицина, а код медицинских сестара се пријави и до 50 кандидата – рекао је Шибоњић додајући да је на специјализацији 28 љекара и да ће и ове године на специјализацију ићи још неколико љекара.

ЦТ апарат

Душан Стокић, директор брчанске болнице, истакао је да Дистрикт нема здравствену политику, стратегију развоја и да недостају стандарди и нормативи на којима је Фонд здравственог осигурања радио прије неколико година, али да су понуђена рјешења била сувише рестриктивна.

– Било би нам лакше да је Одјељење за здравство донијело неопходне документе као што је стратегија развоја здравства, која би обухватала све битне сегменте развоја у погледу простора, опреме, кадрова и финансија са динамиком реализације. Да смо имали тај план избјегле би се нежељене ситуације као што је набавка ЦТ апарата која је покренута тек након што је апарат у потпуности стао – рекао је Стокић и подсјетио да процедура набавке ЦТ апарата траје двије и по године.

Дуго је на чекању и информатизација за коју је обезбијеђено 4,5 милиона марака, али за чију је реализацију недостајала пројектна документација.

Међу мјерама стручног вијећа ЈЗУ је, између осталог, пружање апсолутне подршке раду неонатолошке амбуланте, надзор над радом педијатријског тима, пружање максималне подршке породицама прије и послије смрти пацијента.

Ланац одговорности

Новина је и анкетирање пацијената и запослених у сврху побољшања рада и пружања здравствених услуга.

Мјере ЈЗУ „Здравствени центар Брчко“ су само дио оног што је прије десетак дана Влада тражила у циљу побољшања стања у здравству.

Од шефа Одјељења за здравство затражила је да покрене процедуру екстерног стручног надзора над ЈЗУ, нарочито у области секундарне здравствене заштите, у првом реду на гинеколошком и интерном одјељењу, а као рок за реализацију одредила је 60 дана.

– Ако не будемо имали информацију да су те активности и предузете, једногласно смо предложили Скупштини да покрене процедуру испитивања одговорности цјелокупне управљачке структуре ЈЗУ. Да ли ће ланац одговорности стати на томе или ће се проширити на неке друге који су у систему здравствене заштите остаје да видимо, али чини се да је крајње вријеме да се стање у овој области поправи радикалним потезима – рекао је том приликом Синиша Милић, градоначелник Брчког.

Расправу изазвали забринути грађани

Владину расправу о стању у здравству почетком овог мјесеца иницирала је збринутост јавности изазван стањем на гинекологији.

– Имали смо један смртни случај који је поприлично узнемирио јавност и наравно да су све те ствари довеле до тога да смо се врло озбиљно бавили овом ситуацијом – појаснио је Милић.

Након смрти бебе породице Суботић око 200 грађана Брчко дистрикта је прије десетак дана мирном протесном шетњом „Да се више никоме не понови“ исказало своје незадовољство стањем на брчанској гинекологији.

 

 

 

 

(srpskainfo.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img