spot_img
spot_img

Брчко: Чамац потопљен на сувом

spot_img
spot_img

Чамац рибочуварске службе у Брчко дистиркту већ ко зна колико времена је потопљен на обали Саве о чему сведочи и ова фоторграфија која је забиљежена 12.02.2020. године испред градског удружења риболоваца Кечига.

Обзиом да рибочуварском службом у дистрикту треба да управља Спортско Риболовни Савез Брчко дистрикта БиХ (СРС Бд БиХ) у овом тексу објаснићемо разлоге због којих је чамац потопљен на сувом.

Још 2010. године дошло је до оснивања СРС Бд БиХ, који ове године пуни 10 година од свога оснивања. За 10 година постојања покушајте драги суграђани и риболовци пронаћи у дистрикту канцеларије СРС Бд БиХ, као и радно вријеме и рекламу на канцеларији поменутог удружења грађана које управља водотоковима дистрикта и схватићете да је ваше трагање узалудно.

Кога занима зашто, нека настави са читањем…

Од самог свог оснивања, те добијања вода на управљање, ова организација се само у једном мандату од 16 мјесеци бавила УПРАВЉАЊЕМ ВОДОТОКОВИМА, док су све остале године потрошене ни у шта позитивно за риболов. Отуда и имате фотографију потопљеног чамца рибочуварске службе на обали Саве која је огледало и резултат (НЕ)рада оних који су од Владе добили ни мање, ни више, него ЈАВНО ДОБРО на управљање.

Јавно добро, названо водотокови. Са све тада богатим рибљим фондом, од којег до данас, вјероватно ни трећина није остала у води.

Да је ово истина показује чињеница да све више брчанских риболоваца своје риболовне дане проводи на ријекама и језерима у околини дистрикта, а само из разлога што тамо имају шта да упецају, и што не желе да плаћају 100КМ за годишњу риболовачку дозволу, а да се та њихова издвојена средства троше ни на шта везано за очување рибљег фонда водотокова дистрикта.

Да је и ово истина, показује чињеница, да носиоцу риболовачког права СРС Бд БиХ, који по закону треба да располаже са свих 100КМ колико кошта риболовачка дозвола у дистрикту, припадне свега 40КМ од сваке риболовачке дозволе.

И птицама на грани је јасно да са 40КМ прихода од дозволе Савез не може подмирити своје законом прописане обавезе, плаћати рибочуваре, плаћати гориво и мазиво за потребе рибочуварске службе, порибити водотокове и тако даље…

Порибити водотокове?Шта значи ријеч порибљавање?

То вам је рецимо прописано у основном документу управљања водотоковима привредној основи. Коју већ дуги низ година риболовци дистрикта нису видјели. А прописано је и у Закону о слатководном рибарству Брчко дистрикта БиХ. У оном дијелу у којем се наводи да од 20КМ од риболовачке дозволе који Савез уплати одјељењу, а онда када му одјељење стави у поврат на располагање та средства 10КМ од сваке дозволе мора уложити у порибљавање, или ће по члану закона неко бити кажњен.
Неко бити кажње када је у питању риболов дистрикта?

Ма дај, то је само спорт…

И ето поменуто је порибљавање, па привредна основа, па рибочуварска служба, па риболовачка дозвола, а све ради фотографије једног потопљеног чамца на обали Саве.
Да…

Баш ради тог чамца јер на њему пише РИБОЧУВАРСКА СЛУЖБА.

Рибочувар на околним језерима и ријекама је уважена личност. Неко ко дође и преконтролише риболоваца и неко ко га упонзна са правилима понашања на тој води. Са дозвољеним уловом, са бројем дозвољених штапова за обављање риболова, са упутом гдје извадити риболовачку дозволу.

Гдје у Брчком извадити риболовачку дозволу, ако не постоји канцеларија и радно вријеме са рекламом онога ко по закону треба да издаје риболовачке дозволе и са лицем које ће издати ту риболовачку дозволу?

Да барем постоји званична страница НОСИОЦА РИБОЛОВАЧКОГ ПРАВА СРС Бд БиХ на којој би се ове информације могле прочитати, као што то имају све озбиљне институције које се баве управљањем јавним добом, па да риболовци буду информисани.

Дакле да закључим овај текст како не би био досадан за читање…

Након 10 година постојања Спортско Риболовни Савез Брчко дистрикта БиХ нема своје просторије, нема свога секретара који издаје риболовачке дозволе, нема радно вријеме секретара на канцеларији, нема свога рибочувара да чамцем плови по води и контролише алате привредног риболова, не врши законом прописано порибљавање водотокова и ко зна шта све још нема…

Па уважени грађани и спортски риболовци дистрикта…

Гдје одлазе новци које уплатите на име риболовачкох дозвола и коме их уплаћујете?

Када нађете одговор на ово питање видјећете да је чамац рибочуварске службе који је потопљен на обали Саве у Брчко дистрикту ништа за собу са огледалима (Не)рада Спортско риболовног Савеза Брчко дистрикта БиХ који након 10 година постојања не спроводи порибљавање, не омогућава рибочуварској служби да плови у своме чамцу, нема своје просторије и секретара у њима, нема своју рекламу на просторијама, нема такмичарску екипу дистрикта, нема селектора у риболовним селекцијама, нема комисију за рибљи фонд, нема еколошку комисију и оно што је најважније нема на располагању свој основни приход- то јесте 100КМ од сваке издате дозволе, који му по Закону о слатководном рибарству припада у цијелости.

Коме дајете своје новце да потопи чамац рибочуварске службе на обали Саве?

Very interesting question!

БИСТРО СВИМА!

Марио Мендеш, група спортских риболоваца

 

 

 

 

 

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img