spot_img
spot_img

Беба више обиљежила Европску недјељу (не)плодности

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Кампањом симболичног назива “Шта ако сам шести” Удружење „Беба више“ из Брчког обиљежава Недјељу (не)плодности с циљем подизања свијести јавности о значају лијечења неплодности, елиминације стигме везане за неплодност те афирмације отвореног дијалога на тему о којој се ријетко говори у нашој земљи.

У Европи живи 25 милиона неплодних особа, говоре посљедњи подаци Фертилитy Еуропе, кровне организације европских удружења неплодних особа. У Босни и Херцеговини сваки шести пар се бори са неплодношћу. Без обзира на раширеност проблема непознанице о овој теми у нашем друштву још су бројне.

“По препоруци организације Фертилитy Еуропе и уз подршку Владе Брчко дистрикта данас смо у могућности да реализујемо пројекат “Шта ако сам шести“. Пројекат има за циљ едукацију младог становништва о проблему стерилитета. На овај начин желимо да им пружимо подршку да развијају социјалне вјештине како би смањили фактор ризичног понашања. Желимо и да побољшамо ефикасност превенција полно преносивих болести и нежељених трудноћа, те да сви који желе да постану родитељи то ураде на здрав и жељен начин. Превенцију полно преносивих болести желимо да подигнемо на виши ниво као контролу и лијечење свих обољења које се наводе као узрок неплодности” рекла је Милијана Симић, координатор Удружења „Беба више“ Брчко дистрикт БиХ.

“Изузетно нам је драго да смо добили прилику да подржимо и ову активност заједно са удружењем „Беба више“. То је само још једна од активности сарадње са „Беба више“ и надам се сарадњи и убудуће” рекла је Бранка Ђукић, ОЦ „Вермонт“ Брчко.

У оквиру пројекта „Шта ако сам шести“ Удружење „Беба више“ ће са средњошколцима наредних шест мјесеци уз подршку љекара, педагога и свих релевантних особа покушати подићи свијест друштва, првенствено младих о овом проблему.

“Фонд Здравственог осигурања од 2009. године па до данас континуирано проводи пројекат финансирања вантјелесне оплодње. До 2014. године у питању је био један покушај финансиран из Фонда здравственог осигурања. Након 2014. године финансирана су два покушаја, до скорашњег доношења одлуке Владе Брчко дистрикта 22. октобра када су одобрена средства за финансирање и трећег покушаја вантјелесне оплодње” рекла је Тијана Стјепановић, шеф службе правних и општих послова ФЗО Брчко дистрикта.

Обзиром да не постоји законски оквир у Босни и Херцеговини Фонд здравственог Брчко дистрикта то финансира као пројекат и сваке године издваја средства.

“Значајно је напоменути да Фонд од 2009. па до данас никада није ускратио право или није одобрио захтјев усљед недостатка средстава” рекла је Стјепановић.

Брчко дистрикт први покушај вантјелесне оплодње финансира са износом од 5.000 конвертибилних марака, док су други и трећи покушај финансирани у износу од 3.500 КМ. До сада је Фонд здравственог осигурања финансирао 223 покушаја вантјелесне оплодне, успјешности у просјеку око 22 посто.

“Удружење „Беба више“ постоји од 2013. године. У нашем удружењу до сада је рођено осам беба што сматрамо највећим постигнутим успјехом. Поносни смо и на то што смо једини кандидат из Босне и Херцеговине за чланство у организацији Фертилитy Еуропе. И ова кампања коју проводимо је у сарадњи са Фертилитy Еуропе. Усмјерена је на то да се честита рођендан дјеци која су рођена путем ИВФ (медицински потпомогнута оплодња) поступака. Иако је 8 милиона људи рођено путем ИВФ поступака медицински потпомогнута оплодња је још увијек негдје питање које није довољно заступљено, посебно у малим, неразвијеним земљема као што је то Босна и Херцеговина. Трудимо се да активностима подигнемо свијест, прије свега младих, али и свих људи о овом проблему.” рекао је Жељко Лазаревић, предсједник Удружење „Беба више“ “ Брчко дистрикт БиХ.

Због природе дијагнозе, мушкарци и жене који се боре са стерилитетом се често устручавају да говоре о својим проблемима. Будући да је неплодност изузетно лична за сваког појединца, изазов је веома комплексан.

 

 

 

 

(brcko.tv)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img