spot_img
spot_img

Заштитари масовно одлазе у ЕУ: Неће да чувају за 500 КМ

spot_img
spot_img

Заштитарске фирме у БиХ кубуре са кадровима јер радници из те бранше напуштају посао и своју срећу проналазе у земљама Европске уније.

Разлози за одлазак преко границе махом су због висине плате, те због велике одговорности коју тражи овај посао. Из заштитарских агенција наводе да је све већа потражња за радницима, а све мања понуда у овој области.

Анто Зебић, директор агенције “Delta Security” Читлук, каже да је ситуација са заштитарима иста као и са осталим занимањима.

“Сваким даном их има све мање. Одлазе у западну Европу. Неки раде овај посао јер им се признају сертификати, а неки раде друге послове. Не може се наш стандард мјерити са оним у Словенији и Хрватској, ни са другим земљама Европске уније. Новац је пресудан у њиховој одлуци да оду јер су у иностранству вишеструко плаћенији”, наводи Зебић.

Каже да имају проблем и од преосталих заштитара да пронађу адекватног и квалификованог радника који одговара профилу какав им је потребан.

“Вјерујте да велика већина уопште не задовољава услове које тражимо”, истиче Зебић.

Да није лако наћи раднике, тврде и у бањалучкој агенција “Alpha Security“.

“Да би агенција која пружа услуге обезбјеђења могла ангажовати једног радника, неопходно је да између осталог посједује рјешење Министарства унутрашњих послова РС којим му се одобрава обављање послова физичког или техничког обезбјеђења. Мишљења смо да је процедура прибављања таквог рјешења дуга, што дијелом доприноси недостатку радне снаге на тржишту рада”, навео је Зоран Поповић, директор правних и општих послова ове агенције.

На проблем недостатка квалитетне радне снаге жали се и агенције за приватну заштиту лица и имовине “Securitas u BiH” из Сарајева.

“Код нас је конкурс стално отворен и радници су увијек добродошли. Има заштитара које запослимо и након два мјесеца одустану. Некима је претежак посао, сматрају га опасним, а некима је пак премало плаћен”, појашњава Даниела Гогић, директор маркетинга, комуникација и процеса контроле “Securitas u BiH“.

Према ријечима Срђана Т. из Бањалуке, који ради као физички заштитар, плате су пресудне због којих се људи држе подаље од овог занимања.

“Плате су смијешне и све је теже наћи особу која ће радити тај посао јер је и врло одговоран. Када треба да идемо на годишњи одмор или нам треба слободан дан, умијеће је наћи неког да нас мијења. Већу зараду имају људи који комбинују два посла, тј. да уз редован посао још иду обезбјеђивати ноћне клубове. Али ту онда нема ни сна, ни живота, ни породице”, каже овај Бањалучанин, додајући да се просјечна плата креће око 500 КМ.

Како наводи Драган Гаћеша, професор на Факултету за безбједност и заштиту у Бањалуци, проблем недостатка радника је индивидуалан јер они посао могу пронаћи и у МУП-у, војсци, у обезбјеђењу и на другим мјестима.

Иначе, неопходни услови за посао заштитара су држављанство БиХ, посједовање сертификата за обављање послова заштите људи и имовине издан у Министарству унутрашњих послова, минимално средње образовање, те потврда да се против кандидата не води кривични поступак.

Услови за посао:

  • Да су држављани БиХ
  • Сертификат за обављање послова заштите људи и имовине издан у МУП-у
  • Минимално средње образовање
  • Потврда да се против кандидата не води кривични поступак

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img