Тржиште радне снаге у БиХ пролази кроз највећу трансформацију у историји, а да тај процес увелико траје показују подаци да је на домаћим градилиштима, трговинама, месницама уз раднике из региона све више странаца, међу којима су и они из Турске, Кине, али и Сирије, Кувајта и Уједињених Арапских Емирата.
У Агенцији за рад и запошљавање БиХ навели су да је у прошлој години издато 2.987 радних дозвола, од чега је 1.805 нових, а 1.182 продужених.
– На крају прошле године било је 2.775 важећих радних дозвола, од чега је 960 издато у оквиру квоте, а 1.815 изван тога броја – навели су у агенцији.
Највише радних дозвола лани је отишло у руке држављана Србије и то 622, затим Турске 334, док се на трећем мјесту налази Хрватска са 193, а на четвртом Кина са 124 радне дозволе. Зелено свјетло за рад у БиХ добило је и 122 држављана Кувајта, 108 Саудијске Арабије те 98 Уједињених Арапских Емирата. Нешто мање радних дозвола и то 88 отишло је у руке држављана Црне Горе те 87 Сирије, док су 82 дозволе добили они који имају пасош Италије, а 68 са пасошем Египта.
Према анализи Агенције за запошљавање број издатих радних дозвола у 2021. повећан је у односу на годину раније за 400.
Када је ријеч о дјелатностима, највише странаца посао је добило у трговини и то 527, затим у области пословања некретнинама њих 343, док је у грађевинарству запослено 286 страна радника.
– У области умјетност, забава, рекреација посао је добио 281 држављанин других земаља, а у прерађивачкој индустрији њих 233. Услужне дјелатности ојачане су са 180 странца – навели су у Агенцији за рад.
Већ ове године може се очекивати повећање броја странаца на домаћем тржишту, јер надлежне агенције мијењају своје планове и то у правцу повећања броја издатих радних дозвола за странце.
У Заводу за запошљавања РС навели су да радне дозволе издају само ако на евиденцији незапослених нема радника које траже послодавци. У прошлој години завод је издао 1.095 радних дозвола, док је годину раније зелено свјетло за посао на тржишту Српске добило 895 држављана других земаља.
– У претходне двије године највише радних дозвола издали смо држављанима Србије, Кине, Турске и Албаније – навели су у Заводу. Послодавци појашњавају да се тржиште радне снаге мијења те да ће на пословима у РС бити све више странаца јер су грађевинари, пољопривредници али и угоститељи остали без радника.
– Са надлежним институцијама настојимо да поједноставимо нека акта да би једноставније могли запослити стране раднике, јер су потребни нашем тржишту – рекао је предсједник Уније удружења послодаваца РС Саша Тривић и додао да странци долазе јер за то имају економску рачуницу.
Тривић је поновио и да поједини грађани Српске одлазе у друге државе, иако и у својој земљи могу зарадити за пристојан живот.
– Због тога ми морамо наћи оне који ће градити зграде или радити у месницама. Месари немају мале плате, али код нас нико неће да се бави тим послом. Због тога долази неко из Турске, јер му се то исплати. Плата месара код нас је око 1.500 марака па и већа – навео је први човјек послодаваца.
Он је поновио и да плате у РС расту онолико колико тржиште дозвољава.
– Плата не пада са неба. Добија се из неке цијене. Потребно је радити на технолошком развоју да бисмо добили продуктивнијег радника, који ће за своје радно вријеме произвести што више производа да би више новца отишло на крају и за његову плату. Ако остајемо на мануелним пословима, онда нема ни будућности ни велике плате – рекао је Тривић и додао да се кроз анкете показало и да велики број људи одлази из РС због нестабилне политичке ситуације, јер не желе да њихова дјеца живе у таквим условима.
Економисти у Српској појашњавају да су послодавци приморани да запошљавају странце због недостатка домаћег кадра. Економиста Горан Радивојац истиче да ће домаће тржиште радне снаге у идућих пет до десет година доживјети највећу трансформацију у историји.
– У неким дјелатностима је већ дуже тешко наћи раднике. Због тога ће БиХ морати да увози радну снагу, што ће с друге стране значајно утицати на наше друштво, како с културолошког тако и с традиционалног аспекта – рекао је Радивојац.
Србија
Када је ријеч о радним дозволама које су издате држављанима Србије, Саша Тривић појашњава да је углавном ријеч о брачним друговима држављана БиХ.
– Они су удајом стекли услове за пребивалиште на територији БиХ. И у том првом процесу морају да имају и радне дозволе – рекао је Тривић.
(glassrpske.com)