Према подацима Уније за одрживи повратак само од почетка године Босну и Херцеговину напустило је 30 хиљада људи.
“Да, шокантно, али за кога? За нас, за народ је шокантно, за власт видим да нико не реагује јер увијек се баве бројевима, статистиком, а не људима који одлазе. Ја сам јучер имала прилику да чујем из Зворника, у једном мјесту гдје је био сто посто повратак, да не можете наћи момка, углавно су сви отишли или одлазе”, рекла је предсједница Уније за одрживи повратак у БиХ Мирхуниса Зукић за телевизију “Н1”.
Она тврди да од 2013. године указују на ове бројеве.
“Парламентарна скупштина БиХ никада није ставила тачку дневног реда одлазак бх. грађана. Ако ништа, да се у јавности покаже да се они брину”, прича она.
Како је навела, невјероватно је колико су Посавина и Херцеговина под утицајем одласка бх. грађана.
“Ми заиста покушавамо у овом моменту да прикажемо реално стање на терену. Појава је масовна, људи одлазе, напуштају своја радна мјеста, врло стабилна радна мјеста. Одлазе организирано, ми то пратимо. Фрапирало нас је, кад смо причали с тим људима, они са једном дозом плаћа одлазе јер воле своју земљу, воле свој град, али пуно година је прошло и ништа им се у томе периоду није учинило”, каже Зукићева.
Као примјер издвојила је један градић.
“Љубушки је мали један град гдје је било доста повратника, и доле је једноставно отићи. Одлази се преко границе и ви сте у ЕУ. Један диван градић, туристички градић, али људи одлазе, да не говиримо о Чапљини, Стоцу. Млади поготово. Навечер кад се враћамо видимо угашена свјетла. Ми имамо сад тренд да неко у селу има кључеве од кућа па се пале свјетла да се прикаже како то није тако сабласно, а људи су отишли”, истиче она.
Зукићева је ооручила да одлазе комплетне породице и да се затварају школе.
“Имамо у Кантону 10 гдје из три града дјеца одлазе у једну школу, у један град, Дрвар”, закључила је Зукићева.
(N1)