spot_img
spot_img

Теслић: Осам ученика се повриједило у изазову “крвав новац”

spot_img
spot_img

Осам ученика осмог разреда повриједило се у једном од изазова са “тик -тока”-“крвави новац”, када се између прстију шака стављају кованице да би се видјело ко ће дуже да издржи притисак.

“Ученици су, у складу са поступцима, упућени на савјетодавни рад са педагогом, односно са дисциплинском одговорношћу који такав прекршај носи, али циљ није само казна за те ученике већ да схвате шта је за њих исправно, а шта погрешно”, изјавио је данас у Теслићу директор Основне школе “Десанка Максимовић” из Станара Александар Ристић, преноси Срна.

Он је упозорио да се физичко насиље преселило на интернет и друштвене мреже, такозвано сајбер насиље и да је мултисекторски тим ове школе спровео истраживање и утврдио да је 76 одсто ученика у предметној настави који имају друштвену мрежу “тик-ток” учествовало у једном од изазова.

Када је ријеч о превентивним активностима, он је указао на различита предавања организована у сарадњи са Центром за социјални рад и МУП-ом Републике Српске, као и оснивање школске телевизије која промовише истинске вриједности, ученичка постигнућа и здраве навике.

Ристић је упозорио да је истраживање указало и да више од 90 одсто ученика користи платформу “Јутјуб” која није намијењена дјеци.

Министар просвјете и културе Републике Српске Жељка Стојичић поручила је да је безбједност и превенција насиља у школама потреба с обзиром на све присутнију појаву вршњачког насиља на које треба пронаћи адекватан и стручан одговор.

Стојичићева је навела да ресорно министарство већ има потписане протоколе према којима се поступа када се деси случај вршњачког насиља.

“Када је ријеч о превенцији, ослањамо се на струку, прије свега на ону која дјелује у школама и на Републички педагошки завод и Инспекторат”, изјавила је Стојичићева новинарима у Теслићу гдје је присуствовала затварању 14. Школе педагога и директора основних школа и предшколских установа.

Она је указала и на значај образовања наставног особља како би на вријеме препознали тај вид насиља, да не би ескалирао и претворио се у нешто нежељено.

“Циљ нам је, прије свега, да развијамо васпитни систем, јер само ако то добро урадимо онда ће и образовни процес у школама бити на задовољство наставника, професора и ученика”, рекла је Стојичићева.

Директор Републичког педагошког завода Предраг Дамјановић рекао је да је ситуација у Српској по питању вршњачког насиља као и у земљама региона, с тим што постоји проблем у дефинисању који облици насиља се могу подвести под вршњачко, због чега су на овом семинару ангажовани и предавачи из области безбједности.

“Вршњачко насиље није гледање попријеко, повлачење за косу, гуркање, а највише тога има”, напоменуо је Дамјановић.

Он каже да је у посљедње двије године уочен тренд благог повећања броја случајева овог насиља због чега је, са Друштвом психолога Српске, спроведено истраживање којим је утврђен утицај изолације током епидемије вируса корона на понашање дјеце која су изгубила навику дружења и међусобног помагања.

Дамјановић је указао на то да институције у Републици Српској имају протоколе понашања када је ријеч о вршњачком насиљу који се примјењују тек када се оно и догоди, те истакао да је циљ превенција појавних облика и препознавање дјеце склоне ексцесима.

Директор Друштва педагога Републике Српске Драго Бранковић указао је на осам модела превенције вршњачког насиља у школама и безбједности који су током дводневног семинара представљени директорима и педагозима, а ријеч је о примарној превенцији која обухвата све ученике, наставнике и запослене у школама.

Секундарна превенција, напомиње он, обухвата само ученике који су склони насиљу или су имали насилничко понашање, док терцијарна подразумијева индивидуални рад са насилницима и жртвама насиља.

“Посебно су проблематични они који посматрају шта се дешава, а истраживања показују да ти посматрачи послије тога постају жртве, те да врло често жртве насиља постају насилници”, рекао је Бранковић.

Четрнаесту школу педагога и директора основних школа и предшколских установа организовали су Републички педагошки завод и Друштво педагога Републике Српске о теми “Превенција вршњачког насиља у школама и безбједност у предшколским установама и основним школама”.

 

 

 

(nezavisne.com)

 

 

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img