spot_img
spot_img

Свијет већ комуницира на 5Г, а БиХ на нивоу Сјеверне Кореје

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Регулаторна агенција за комуникације (РАК) одржаће данас састанак с ентитетским и државним министарствима комуникација како би Вијећу министара предложила одлуку о увођењу 4Г мреже у Босни и Херцеговини.

Министарство промета и комуникација БиХ направило је прошле године план увођења ове мреже, али је све застало на Вијећу министара, а цијена лиценце мијењала се чак три пута.

Министарство је предложило више цијена, али смо пазили да се имплементација тог пројекта не ломи преко леђа грађана, јер би телекоми сигурно повећали цијене услуга – казао нам је Влатко Дрмић, помоћник министра за комуникације.

Различите цијене

Цијене које су предложене Вијећу министара, кретале су се од милион и по до неколико десетина милиона марака. Вијеће министара одлучило је да лиценце за кориштење 4Г мреже не продаје путем аукције највећем понуђачу него да увођење мреже повјере телеком оператерима, од којих су два у државном власништву.

Земље региона су директним лицитирањем продавале лиценце за 4Г мрежу највећим понуђачима. Тако је у Србији и Црној Гори лиценцу добила компанија “Теленор”, а у Хрватској “ВиП”. Цијене су углавном биле између 15 и 20 милиона марака.

Регулаторна агенција за комуникације, заједно с Министарством БиХ, предложила је Вијећу министара да цијене буду ниже, али да се телеком оператери обавежу да унутар три године 4Г ЛТЕ мрежом покрију цијелу територију Босне и Херцеговине.

То би значило да би исту брзину интернета имали у центру Сарајева и на врху Бјелашнице.

Босна и Херцеговина једина је земља у региону која нема покривеност 4Г мрежом. У свијету смо у друштву с Конгом, Сјеверном Корејом и Сомалијом – истиче Дрмић.

Да БиХ увелико касни за европским и свјетским стандардима, показује и податак да је Влада Хрватске лани почела израду плана за увођење 5Г мреже, а очекује се да до краја наредне године број корисника у свијету прмаши 250 милиона.

Велики губитак

Одгађање имплементације и увођења 4Г мреже представља директан удар на све кориснике.

На удару су приватни корисници и компаније. Проблем имају и фрееланцери, који раде за компаније изван БиХ. Они раде на 3Г мрежи и размјењују велику количину података, а имају спор интернет – појашњава Дрмић.

Огромна разлика

Босна и Херцеговина тренутно користи 3Г мрежу, која се креће око 14 мегабајта у секунди, али је просјечна брзина у БиХ око 8.

Напреднија 4Г мрежа омогућила би корисницима брзину од 100 мегабајта у секунди, док 5Г мрежа у девет секунди пренесе исти број података као 3Г за један дан.

(avaz.ba)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img