spot_img
spot_img

Шљиве неће бити ни за кап ракије

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Овогодишњи род у шљивицима танак је код доброг дијела бх. воћара, а код неких од њих штета износи 100 одсто, тако да шљивовицу неће имати од чега да испеку, већ ће морати да се ослоне или на залихе, или на, рецимо, ракију од других врста воћа, попут јабуке.

Воћари кажу да је шљива доста подбацила у цијелој БиХ, али и региону, а поготово се то односи на неке сорте, као што је стенлеј, али и на домаће, аутохтоне сорте, које ове сезоне, како тврде, уопште нису родиле.

“Има нешто плантажне шљиве, али у баш малим количинама. Можда је и квалитет лошији него иначе. Наиме, мраз је мало нанио проблеме, па се то одразило на квалитет цвјетова, а онда и плодова”, рекао је за “Независне” Драгоја Дојчиновић, предсједник Удружења воћара РС.

Он додаје да је код свих воћара овогодишњи род шљиве доста смањен, али да има и много оних код којих је штета стоодстотна.

“Имали смо лоше временске услове у прољеће. Биле су врло ниске температуре и мразеви, а касније је било и пуно кише, односно доста влаге. Због тога су приноси доста мањи”, рекао је Дојчиновић.

Стога ће они који су навикли на традиционалну шљивовицу, сигурно је, морати да се снађу.

“Ове године за плантажну јабуку можемо рећи да је солидна, па би она могла завршити у ракији. А осим тога, требало би бити и залиха ракије, прошла година је била доста родна. Међутим, вјероватно ће се то одразити на цијену ракије”, наводи Дојчиновић.

У нашим крајевима од давнина без ракије је незамисливо било које славље, али је овај домаћи производ омиљен и за кафанским столом. Међутим, тражене су и друге ракије, попут јабуковаче, крушке, лозоваче. Угоститељи вјерују да ракије, упркос недостатку сировине, неће зафалити.

“Ми смо сналажљиви, не може нас изненадити ни суша ни киша. Како се народ снађе, не знам”, рекао нам је Амир Хаџић, предсједник Удружења хотелијера и ресторатера БиХ.

Према његовим ријечима, прошле године род воћа је био изврсан, а ове сезоне је, по информацијама које су и до њега дошле, побацио.

“У принципу, ми промовишемо најчешће међу странцима домаћу ракију. Они то радо пробају. Ми вјерујемо да нама, у нашој бранши, шљивовице неће зафалити”, навео је Хаџић.

Иначе, према подацима Републичког завода за статистику, у Републици Српској је у прошлој години произведено чак 121.015 тона шљиве.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img