spot_img
spot_img

Прасад скупља у Српској него у Њемачкој

spot_img
spot_img

Док прасићи од 25 кг у Српској коштају и до три КМ по килограму живе ваге, у Њемачкој, гдје је куповна моћ неупоредиво већа, за килограм је потребно издвојити мање од двије КМ.

Цијена свињског меса стрмоглаво пада на европском тржишту, а сличан тренд је забиљежен и код нас.

Мишо Маљчић, предсједник Удружења узгајивача свиња РС, потврдио нам је да свиње, тежине око 25 килограма, коштају од 2,70 до три марке по килограму. Тврди да су цијене оборене.

“Новонастала ситуација пуно је оборила цијене и довела до нерентабилности домаће производње. Створила је вишкове и онемогућила даљу производњу те довела сељака до огромних губитака и упитан је даљи наставак производње”, изјавио је Маљчић за “Независне”.

Међутим, док прасад у Српској, дакле, кошта до три КМ по килограму, како јављају агенције, у Њемачкој је цијена знатно нижа. Како јављају медији, највећи утицај на то има лоша ситуација у Њемачкој, у којој око 500.000 животиња, а највише свиња, чека на клање.

Прасад, тешка до 25 килограма, у Њемачкој, према посљедњим доступним информацијама, кошта свега 22 евра по грлу, односно мање од евра по килограму.

Борци за заштиту потрошача кажу да цијена увозног меса опада те да се, иако предстоје празници, домаћи произвођачи одупиру промјенама. Вјерују да ће цијене меса код нас бити и више у предстојећим седмицама.

“С обзиром на то да су и основне животне намирнице поскупјеле, одмах за тим иде и поскупљење меса, поготово сада, у времену када људи набављају зимницу и када иде свињокољ. Произвођачи меса се жале због повећаног увоза из страних земаља, а немају начин да се боре са увозним месом, које се набавља по нижим цијенама”, изјавила је за “Независне” Недељка Нешка Илијић, извршна директорица Удружења грађана “Оаза” Требиње.

Према њеним ријечима, долази до сукоба интереса између увозника и домаћих произвођача, гдје на крају највише испаштају потрошачи.

“Ништа није сразмјерно куповној моћи и потрошачкој корпи грађана БиХ, поготово у задње вријеме”, додаје Илијићева.

Из ресорне агенције у Српској потврдили су да су и ове године подстицали анималну производњу. Предраг Сладојевић, директор Агенције за аграрна плаћања РС, каже да Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде РС сваке године премира товну јунад и товне свиње по грлу (за јунад до 180 КМ по грлу, а за свиње до 45 КМ по грлу).

“С обзиром на то да је у овој години дошло до поремећаја на тржишту изазваног пандемијом вируса корона, те да је дошло до смањења потрошње, како јунећег тако и свињског меса, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде РС креирало је мјеру интервентног откупа товне јунади и свиња, за шта је Влада РС из Компензационог фонда РС издвојила 3.000.000 КМ”, подсјећа Сладојевић.

Како је додао, интервентни откуп трајао је од 3. августа до 30. октобра. Подстицај је, истиче, износио 0,70 КМ/кг за купљено и прерађено јунеће месо, док је подстицај за свиње износио 0,60 КМ/кг.

Како каже Сладојевић, интервентни откуп свиња извршен је од 90 произвођача, а откупљено је 9.837 грла или 1,153 милиона кг меса, за шта ће бити исплаћено 692.113 КМ.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img