spot_img
spot_img

Политичари и новогодишњи пакетићи: Јефтин окидач за емоције бирача

spot_img
spot_img

Новогодишњи и божићни празници вријеме су даривања и помагања, али и идеално вријеме да политичке партије преко дјеце уберу који политички поен, разговарају с родитељима и покупе симпатије можда будућих чланова, упозоравају стручњаци.

Иако стручњаци за дјечја права годинама упозоравају на заштиту најмлађих, који још нису у стању да сами одлучују, наглашавајући да дјеци није место испод билборда, на страначким скуповима, као и сликање са страначким материјалом, ова пракса се наставља.

Сасвим је легитимно, тврде стручњаци, да странке дјеци својих чланова организују прославу или додјелу новогодишњих пакетића без присуства медија, али све чешће се дешава да се изненадно и ненајављено „страначки поклони“ нађу код малишана чији родитељи не знају о чему се ради. Дешавало се да се мјештани насеља позову на никољданску додјелу пакетића у име мјесне заједнице, па се негдје иза појави страначки плакат, а није страно ни да странке и функционери посјећују домове, вртиће, болнице и дјеци дијеле поклоне уредно све то пласирајући у медијима.

Митинзи у школама не само да нису забрањени, него су директори дужни да их, као јавне просторе, уступе странкама за кампању.

Дјеца као украси

Стручњак за дјечја права из Организације „Здраво да сте“ Александра Штрбац сматра да је питање злоупотребе дјеце у политичке сврхе доста компликована тема, прије свега због тога што о учешћу дјеце на оваквим скуповима одлучују родитељи.

– Ако су они симпатизери одређене партије, њихова је одговорност хоће ли своју дјецу укључити у њих или не. Оно што се не би смјело дешавати, а дешава се, јесте ситуација у којој се дјеца у ове активности укључују мимо сагласности родитеља, у институцијама или у активностима које се не смију везивати само за једну политичку опцију или странку, па чак и ако њу представљају вршиоци високих јавних дужности – сматра она.

Објашњава да политичари често користе дјецу као “кулисе” или “украсе” у јавном наступу, али да се ово препознаје у јавној сфери, која временом све више постаје свјесна оваквих стратегија, те врло често код људи производи само контраефекте.

– Превише дуго гледамо и слушамо о томе како су “дјеца наша будућност”, а свједочимо занемаривању њихових загарантованих права, па и права да буду заштићена од злоупотребе у политичке сврхе – објашњава она.

Наглашава да је похвално ако се политичка опција укључи у помагање дјеци, али у тим ситуацијама се лако може избјећи злоупотреба и у односима са јавношћу и у медијском покривању оваквих догађаја.

– Озбиљни политичари, који заиста воде рачуна о правима дјетета, ако их има, неће се ставити у ову контрадикторну позицију нити излагати дјецу злоупотреби. Нажалост, дјеца су третирана углавном као окидачи емоција у бирачком тијелу, а не као пуноправни грађани са својим потребама, које се морају задовољити – објашњава она, наглашавајући да родитељи морају боље да се информишу о догађајима на којима њихова дјеца учествују – рекла је Александра Штрбац.

Бјатал: Увод у корупцију

Да су дјеца због политике често угрожена сматра и социолог Есад Бајтал.

– Одузимати дјеци вријеме због политичких сврха је нешто што је свагдје у свијету ненормално и изазива чуђење, док је код нас савим уобичајено – сматра Бајтал, додајући да му све то мирише на припрему дјеце за оно што ће постати њихова стварност – мито и корупција.

Напомиње да је БиХ по истраживањима прва на планети по корупцији, те да и укључивање дјеце у кампање спада у тихо учење таквог начин живота.

За разлику од њега, ништа лоше у додјели пакетића и дјеци која изазивају симпатије у кампањама не види директорка Народне и универзитетске библиотеке Републике Српске, Љиљана Петровић-Зечић.

– Празници су вријеме када се мисли на породицу, на најмилије, на даривање и давање помоћи онима којима је потребна. Не само код нас, и у региону је тако. Ако дјеца припреме програм у школама, не видим злоупотребу дјеце у том смислу. Такође, када се раде политчке кампање, ту увијек имате неке дјеце која код нас изазивају симпатије, у чему не видим злоупотребу – рекла је она, наглашавајући да не подржава искориштавање дјеце у политичким кампањама, али да у додјели пакетића не види ништа лоше.

Коментар нам је дала и дјечји психолог Соња Станчић. Она је кратко прокоментарисала да одговорност сносе родитељи.

– Сваки родитељ треба да зна шта је најбоље за његово дијете. Ја као професионалац не могу да одлучујем да ли ће родитељ своје дијете да води на “Звезде Гранда” или на представу. Тако да то гдје ће дјеца ићи и од кога ће примати поклоне одлучују родитељи – рекла је она кратко.

Стручњаци већ годинама коментаришу да проблем није само у лошим законима, него и у ставу да нема ничег лошег у томе што “поносна дјеца поносних родитеља, машући страначким заставицама, купују улазницу за будућност”.

Подсјећамо да БиХ својим изборним правилима није препознала ни потребу, а ни важност заштите дјеце и њихових интереса у политичкој кампањи, тако да утврђена правила понашања, предвиђена у изборној кампањи, не препознају дјецу и њихово право на заштиту од могуће злоупотребе.

Стизале и пријаве

На ове појаве упозоравају и надлежни за дјечја права. У посљедњих неколико година институција Омбудсмана за децу запримила је неколико пријава које се односе на различито ангажовање дјеце у предизборним и изборним активностима.

– Најбољи интерес дјеце, на који дјеца имају право, обавезује да се дјеци у изборној кампањи обезбиједи потребна заштита, а то значи да се дјеца не користе у кампањама за остваривање циљева одраслих, већ да се њихове потребе препознају у програмима политичких странака – рекла је Омбудсман за дјецу Републике Српске, Драгица Радовић.

Подсјећа да је Омбудсман за дјецу током 2017. и поново у 2018. упутио препоруку ЦИК и предложио предузимање потребних мјера и активности ради отклањања ситуација које доводе до повреде права и интереса дјеце у политичким кампањама. Из ЦИК им је одговорено да је приједлог још у разматрању.

Добробит дјеце ставити у фокус

Омбудсман за децу позива све политичке странке да добробит дјеце буде у фокусу њихових програма с циљем да се дјеци пружи подстицајно окружење како би сва дјеца развијала своје потенцијале и израсла у креативне и одговорне чланове нашег друштва.

– Сви одрасли сносе свој дио одговорности да дјеци својим примјером покажу правилан пут ка свијету одраслих, а посебна одговорност је на родитељима, јер је и Породичним законом Републике Српске јасно уређено да родитељи имају дужност и право да штите своју малољетну дјецу и да се брину о њиховом животу и здрављу – објаснила је она.

Додаје да родитељи треба да буду подршка и вјетар у леђа својој дјеци у смислу подршке у развијању њихових капацитета и развојних потенцијала, а никако да их воде на масовна окупљања и политичке скупове.

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img