spot_img
spot_img

Pojedini lijekovi od juna duplo jeftiniji

spot_img
spot_img

Primjenom Pravilnika o načinu kontrole cijena, načinu oblikovanja cijena lijekova i načinu izvještavanja o cijenama lijekova u BiH, pojedini lijekovi pojeftiniće i preko 50 odsto, a takav cjenovnik može se očekivati polovinom juna.

Iako su pojedini mediji objavili da su cijene lijekova u apotekama od početka maja niže, to ipak nije tačno s obzirom na to da Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH još nije utvrdila sve maksimalne veleprodajne cijene, a što je preduslov da i trgovci i veletrgovci snize, tačnije prilagode svoje cijene tim maksimalnim veleprodajnim.

Kako kažu u ovoj agenciji, maksimalne veleprodajne cijene biće objavljenje tokom sljedeće sedmice, a u međuvremenu se očekuje da oni koji imaju dozvolu za trgovinu lijekovima dostave svoje prijedloge cijena i rok za to je 12. maj.

“Nakon toga treba nam nekoliko dana za usaglašavanje i eventualne korekcije cijena koje smo izračunali”, rekli su za “Nezavisne” u Agenciji za lijekove i medicinska sredstva BiH.

Sudeći prema dosadašnjim računicama koje je radila Agencija za lijekove i medicinska sredstva, pojedini lijekovi pojeftiniće više nego duplo.

Na primjer, lijek bikalutamid, koji se koristi pri liječenju karcinoma prostate, trenutno u Republici Srpkoj košta 188,79 KM, a prema Pravilniku njegova maksimalna veleprodajna cijena biće 91,67 KM. Slično je i s lijekom pramipeksol, koji se koristi pri liječnju Parkinsonove bolesti kod odraslih i njegova maksimalna veleprodajna cijena sa 20,13 KM, koliko sada košta u RS, pašće na 7,80 KM.

“Nakon objavljivanja maksimalnih veleprodajnih cijena od strane naše agencije, svi dalje imaju obavezu da se pridržavaju. Naravno, pad cijena lijekova u apotekama neće biti sutradan, ali za mjesec dana najdalje očekujemo da će biti”, rekla je Biljana Tubić, pomoćnik direktora Agencije za lijekove i medicinska sredstva.

Podsjećanja radi, “Nezavisne” su ranije objavile da će velikog uticaja na cijene lijekova za krajnje kupce imati i entitetska ministarstva zdravlja s obzirom na to da bi oni trebalo da propišu visinu maloprodajne marže nakon što Agencija za lijekove i medicinska sredstva objavi najviše, maksimalne cijene.

Trenutno visina tih maksimalnih maloprodajnih marži lijekova određena je uredbom i u Republici Srpskoj ona iznosi maksimalno 20 odsto, dok se u FBiH, prema nezvaničnim informacijama, u nekim kantonima kreće i do 25 odsto.

To praktično znači da, recimo, kada Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH odredi maksimalnu veleprodajnu cijenu lijeka od jednu KM, proizvođač i trgovac u veleprodaji taj lijek mogu prodati po najviše 1,08 KM, a dalje u apoteci po sadašnjoj uredbi i po najvišoj marži od 20 odsto (koliko iznosi u Republici Srpskoj) taj lijek može biti 1,216 KM. Kada bi entitetsko ministarstvo zdravlja tu maržu ograničilo na, recimo, 10 odsto, cijena tog lijeka bila bi malo više od 1,1 KM.

Dakle, na lijeku od jedne KM ušteda bi bila veća od 10 feninga, što ne znači mnogo, međutim na lijeku od 10 KM to bi bilo više od jedne KM, na 20 više od dvije KM itd.

Primjeri pojeftinjenja pojedinih lijekova

LIJEK                                        RS       FEDERACIJA        PREMA PRAVILNIKU

Pantoprazol 28×20 mg                  7,21 KM    8,92 KM              5,88 KM

Letrozol 30×2,5 mg 107 KM        93,93 KM        60,20 KM

Pramipeksol 30×1 mg                58,72 KM        87,70 KM        27,60 KM

Pramipeksol 30×0,25 mg           20,13 KM        21,95 KM        7,80 KM

Risperidon 20×3 mg                      22 KM     17,59 KM        13,80 KM

Paroksetin 30×20 mg                   12,60 KM        9,83 KM  6,90 KM

Bikalutamid 28×50 mg            188,79 KM      161,36 KM      91,67 KM

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img