spot_img
spot_img

Почео “лов” на сезонце

spot_img
spot_img
Конобари, кувари, бармени, собарице и спасиоци већ су постали најтраженији кадар у БиХ, јер се потрага за сезонцима на Јадранском приморју почела захуктавати, а хрватски послодавци спремни су да доброг радника плате и 2.000 евра мјесечно.
Радници из Српске и БиХ имаће прилику да овог љета дебело напуне своје новчанике будући да Црна Гора и Хрватска, која тражи 78.470 радника од чега је 12.770 предвиђено за сезонце, углавном у туризму и угоститељству не могу да нађу довољно кандидата на тамошњим тржиштима рада.

С обзиром на ту ситуацију власници ресторана, кафића и хотела из Хрватске свакодневно долазе у Српску и “врбују” раднике, док су домаћи сајтови за запошљавање и друштвене мреже претрпане радним понудама за Јадранско приморје.

Зарада се креће од 500 до 2.000 евра мјесечно, колико су хрватски послодавци спремни да плате за врсног кувара, уз обезбијеђен смјештај и храну, а многи могу очекивати и пријаву здравственог осигурања.

Један од посредника при запошљавању у Хрватској Горан Л. каже да је потребно више спасиоца који ће током љетних мјесеци радити на обалама Истре.

– Смјештај, храна и превоз до радног мјеста су обезбијеђени, а радно вријеме је од десет до 17 часова, тако да онај ко жели може још неки додатни посао да ради. Плата се на мјесечном нивоу креће од 750 до 1.000 евра уз пријаву и остале потребне дозволе – рекао је он истакавши да ће кандидати морати да положе испит како би добили лиценцу.

Предсједник Удружења радника угоститељства и туризма у РС Жељко Татић рекао је да 30 одсто угоститељских радника у Хрватској чине радници из БиХ. Према његовим ријечима ове године неколико озбиљних компанија већ је долазило у Бањалуку да обави разговор са кандидатима.

– Права навала хрватских компанија тек слиједи, јер сезона ускоро почиње.  Ово љето на стотине Бањалучана отићи ће у Хрватску да ради – сматра Татић.

Наредних дана у Бањалуку, каже, долазе послодавци из Макарске да разговарају са кандидатима.

– Што се тиче зараде, сигурно боље прођу они који оду у Хрватску да раде, него у Црну Гору, гдје конобари не могу да зараде више од 800 евра. Наша препорука је дефинитивно Истра гдје се плата конобара не спушта испод 1.000 евра – казао је Татић и додао да не зна какав ће одзив овдашњих радника ове године бити у Црној Гори с обзиром на тренутна дешавања у тој земљи.

Бањалучанка Миланка Новаковић каже да годинама током љета одлази на Корчулу, гдје у једној коноби ради као помоћни кувар.

– Смјештај и храна су нам обезбијеђени. Плата је лани била око 800 евра, док се ранијих година кретала од 700 до 750 евра – казала је Новаковићева.

Представници хотела “Јадранка група” из Малог Лошиња траже око 500 радника из области угоститељства, а своју понуду крајем пошле године презентовали су и у Бијељини.

– Са радницима који су са ових простора имамо заиста позитивно искуство и зато смо поново у Бијељини представили нашу понуду за нову туристичку сезону – рекао је тада директор у хотелима “Јадранка групе” Драгомир Бркић истакавши да радници могу зарадити и до 1.000 евра, а обезбијеђен им је смјештај и храна.

Понуде из азије

Директор Агенције за посредовање при запошљавању “Спектар” Бањалука Мирослав Вукајловић истакао је да у понуди немају сезонске послове у Хрватској и Црној Гори, истичући да у посљедње вријеме на адресу агенције стижу понуде радника, између осталог, азијских земаља који би радили у БиХ.

– Стигле су нам понуде радника из Непала, Бангладеша и Индије, који су такође заинтересовани за рад у Хрватској, Црној Гори и Србији – казао је Вукајловић.

 

 

 

 

(glassrpske.com)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img