spot_img
spot_img

Одлазак становништва ствара проблеме и послодавцима: Одбијају послове због мањка радника

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Одлазак радне снаге из БиХ закуцао је на врата и неких од фирми које су годинама добро радиле, те им почео угрожавати пословање и прије него што се то очекивало.

За останак радницима нису довољне ни веће плате, а многи тврде да бјеже од криминала, корупције, неједнакости пред законом, као и због политичке нестабилности.

Томе свједочи и недавна изјава Слободана Станковића, једног од највећих бизнисмена у РС, који је позвао „свакога ко хоће да ради“ да се пријави у његову фирму „Интеграл инжењеринг“ јер им недостаје радне снаге.

– Нама сада треба око 1.000 радника. Ми не узимамо послове, јер немамо радника – истакао је Станковић.

Ова фирма није усамљена с тим проблемом. Већину ће, сматрају привредници, прије или касније стићи слично. Многи од њих су, истичу у Привредној комори РС, већ сада у позицији да не смију да прихватају озбиљније послове, с обзиром на то да нису сигурни да могу и да их заврше.

– То су и фирме великог формата, али и друге фирме које нису велике, али имају квалитетне послове у иностранству. Прихватањем некаквих чврстих уговора и неиспуњавањем њих могу себе довести у врло незавидну позицију и могу бити и финансијски кажњени, а са друге стране ствара се веома лош имиџ фирме. Када се такви послови једном изгубе, више се не враћају – каже директор Сектора гранских удружења у Привредној комори РС Перо Ћорић.

Плате

По његовим ријечима, многи радници који имају за наше услове и добре плате одлазе у иностранство. Такав проблем сада има метална индустрија, гдје посла имају преко главе, али немају радника.

– Већ смо у опасности да нећемо моћи одржати ни постојеће капацитете рада, а камоли се ширити. Рецимо, возачи и сва занимања металске струке лако добију посао у иностранству и углавном људи и одлазе, а наше фирме остају без радника. Сигурно је да могу очекивати и већи удар у будућности – сматра предсједник Уније удружења послодаваца РС Драгутин Шкребић.

Возачи су, тако, сада тражени не само у иностранству, већ и код нас. Неколико фирми из Бијељине је у потрази за возачима већ неколико мјесеци, али без већег успјеха. С обзиром на то да су и њемачки медији објавили информацију да овој земљи сада већ недостаје до 60.000 возача, то би код нас могао постати само већи проблем.

Разлози

А породице из БиХ у ову земљу не одлазе више ни само у потрази за већом платом. Многи напуштају и такозване сигурне послове у државним фирмама.

– Чињеница је да ми платама не можемо да конкуришемо развијеном Западу. Али, лично мислим да људи и не одлазе искључиво због плате, већ да су већи разлози криминал, корупција, мито, неједнакост пред законом, политичка и друга нестабилност, страх од рата, проблеми образовања, здравства, неизвјесно пензионо и слично. То су ствари које, по мени, држава уз неке напоре може и треба да рјешава. А ово са платама, сигуран сам да никада нећемо ријешити, јер ми нећемо бити ни близу платама које су на богатом Западу, све и да уђемо у ЕУ. Не кажем да плате нису битне, али мислим да су тек негдје на петом мјесту. Примјер за то је Хрватска која није ријешила те проблеме о којима говорим, те људи одлазе, а плате су им сасвим солидне – истиче Шкребић.

По његовим ријечима, прича о повећању плата, колико год она била реална, никако није довољна мјера да заустави одлазак људи. Друштво, каже, мора направити велику реформу, обезбиједити функционисање правне државе, заштиту права појединца, те једнакост пред законом, која сад не постоји.

Исплати се радити у Хрватској, а трошити у БиХ
Бројна радна мјеста која су становници Хрватске напустили сада попуњавају управо становници БиХ, а посебно они у пограничним подручјима, као што је рецимо Требиње.

Они углавном налазе запослење у некој врсти услужних дјелатности, као што су послови конобара, кувара, собарица, спремачица, возача или сервисера клима уређаја, трговаца и слично, али те послове раде за више новца него код куће. Ову прилику која се указала у посљедњих годину-двије дана користе многи који претходно нису могли да нађу посао, али све више је и оних који напуштају доскорашње послодавце и одлазе да раде за веће плате преко границе.

Њима се таква промена исплати, с обзиром на то да и даље живе у БиХ са породицама, те да зарађену плату троше код куће. Међутим, како је портал Српскаинфо већ писао, велики одлазак радне снаге и њихових породица већ се осјети и на паду потрошње у БиХ, што је још једна озбиљна економска посљедица губитка становништва.

 

 

 

 

(srpskainfo.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img