spot_img
spot_img

У Босни је све проблем па и рат у Украјини

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

„Навијање у сваком рату је неморално, а за мале заједнице каква је БиХ и штетно. Последице сукоба у Украјини економски се већ осећају у БиХ, желео бих да те последице дугорочно буду што мање”, рекао је Милорад Додик, српски члан Председништва БиХ.

У БиХ не престају таласања због инструкције о Украјини коју је председавајући Председништва БиХ Жељко Комшић, без одлуке тог трочланог тела, доставио Министарству спољних послова, одакле је прослеђена амбасадорима те земље у свету.

Наиме, у БиХ нема званичног става о украјинском сукобу. Српски представници подржали су интегритет Украјине, али сматрају да земља треба да остане неутрална. Нагласили су да Русији неће бити уведене санкције. Хрватски представници у БиХ избегавају коментарисање збивања на истоку Европе, али из бошњачких партија свакодневно долазе осуде на рачун руске стране. Посланици Парламента Федерације БиХ из Изетбеговићевог СДА јуче су осудили „ничим неизазвану агресију Русије на Украјину”. Опречне су и поруке из градова БиХ, које зависе од ентитета из којег долазе. У Источном Сарајеву јуче је истакнут графит подршке Русији, пошто су такве поруке, углавном од навијачких група, претходно упућене из Бањалуке и других градова у РС, за разлику од ФБиХ, одакле се грађани солидаришу с Украјином.

У тако подељеној ситуацији, када БиХ нема званичан став заједничких органа, Комшић је без одлуке председништва послао смернице како би у вези с Украјином требало да се опходе дипломате из БиХ. Бошњачки политичари упориште за такве потезе проналазе у документима који су потписани у последњих десетак година, којима се БиХ обавезала да ће пратити спољну политику ЕУ. Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик истакао је да је писмо, које је из кабинета Комшића достављено мимо редовних и прописима утврђених процедура, „срамни фалсификат и приватни став” који никога ни на шта не обавезује. Додик је у писму упућеном министaрки спољних послова Бисери Турковић подсетио да ставови из инструкције нису били предмет расправе председништва, која је била неопходна с обзиром на новонасталу ситуацију у Украјини. Каже да је инструкција неуставна и да њом настоје да обману међународну јавност и истиче да су такви били и наступи шефова мисија БиХ при УН у Њујорку и при Савету Европе у Стразбуру. Додиков саветник Радован Ковачевић описао је слање неуставне инструкције као „покушај државног удара”.

Слање ове инструкције довело је и до међустраначких препуцавања у РС. Из Додиковог блока оптужили су опозицију да је њихов запослени у Министарству спољних послова БиХ омогућио слање Комшићевог документа. С друге стране, опозиција сматра да је Додик пре неки дан напуштајући седницу председништва омогућио Комшићу да проследи овај документ. Срби у БиХ, као и Хрвати, имају сталне примедбе на деловање дипломатске службе те земље. Поред неколико раскорака у вези с украјинском кризом, недавно су српски амбасадори одбили захтев Турковићеве да обележе 1. март као дан независности БиХ, а тврдили су да су им из Сарајева због тога стизале и министаркине претње. Ана Тришић Бабић, некадашња заменица у Министарству спољних послова БиХ, каже да је Комшић у инструкцији написао да је то његов став, због чега је Турковићева имала обавезу да затражи став председништва.

 

 

 

(politika.rs)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img