spot_img
spot_img

Након што је суд оспорио 9. јануар, поново ће бити затражено укидање 1. марта

spot_img
spot_img

Парламент Српске би могао поднијети захтјев за преиспитивање одлуке Уставног суда БиХ за оцјену уставности Закона о проглашењу 1. марта даном независности БиХ, коју је тај суд прије двије године одбацио као неосновану.

Ово би могао бити одговор из Републике Српске на недавну одлуку тог суда о оспоравању 9. јануара као Дана Републике.

Политичари и правници из Републике Српске сагласни су да је вријеме да се питање 1. марта поново стави на дневни ред с обзиром на то да, по њиховом мишљењу, нема разлике између тог празника и 9. јануара.

Посланик СДС у НСРС Давор Шешић истиче да би посланици требали размислити о томе да поново актуелизују питање прославе 1. марта као дана независности БиХ, јер Срби тај празник не признају. Шешић истиче да ће о то свакако бити тема разговара на сљедећем састанку Клуба посланика СДС у НСРС.

– Након тога ћемо видјети шта је најбоље и на који начин је најбоље да се то питање опет покрене. Видјећемо да ли се по овом питању може добити шира сагласност у НСРС – истакао је Шешић.

Принцип конститутивности

Слично мишљење дијели и бивши судија Уставног суда БиХ Крстан Симић, који истиче да би се требало размотрити да ли с правне стране постоји могућност да се поднесе захтјев за преиспитивање одлуке Уставног суда везано за 1. март, јер не “постоји апсолутно никаква разлика између овог празника и 9. јануара”.

– Бар не у оном сегменту на који се позивају у Уставном суду, а то је да сва три конститутивна народа признају одређени празник. И у случају прославе 1. марта је, такође, нарушен принцип конститутивности народа – каже Симић.

Он подсјећа да је 1. марта дошло до осамостаљења БиХ на тај начин што је одржан референдум на којем су два народа – Хрвати и Бошњаци, прегласала Србе.

Да зло буде веће, како истиче Симић, у тадашњем Уставу БиХ није постојала могућност да се један народ прегласа, а Србима се то ипак десило.

– Ако би се слиједила правна филозофија Уставног суда БиХ, бар по ономе што су образложили када су 9. јануар прогласили неуставним, код 1. марта је још драстичније стање када је у питању прослава тог датума. Уставни суд је навео да 9. јануар не одражава вољу сва три конститутивна народа, а шта је онда са 1. мартом?! И с тим датумом се, такође, крши воља једног од три конститутивна народа, који не жели да слави тај празник – истиче Симић.

Прегласавање

Додаје да је очито да Уставни суд БиХ доноси политичке одлуке које немају везе с правом.

Симић каже да је Уставни суд БиХ раније донио једну по њему од најконтроверзнијих одлука која се односи на конститутивност, а која подразумијева да су Срби, Хрвати и Бошњаци конститутивни на сваком милиметру БиХ. Та одлука је, каже Симић, донесена прегласавањем српских и хрватских судија од стране двоје бошњачких и троје страних судија.

– Наравно да су људи конститутивни и једнаки пред законом у свакој демократској држави која је заснована на закону. С тим што се у нашем друштву та конститутивност заснива бројем фотеља и позиција које ће се коме додијелити – каже Симић.

Додаје да је Уставни суд БиХ касније у својој пракси из те одлуке о конститутивности налазио своје упориште у доношењу других одлука, па и оне о 9. јануару.

– Уставни суд закључује да је право ентитета да доносе одлуку о свом празнику, али да то не може бити 9. јануар. Па нека онда НСРС замоли Уставни суд да он одреди Дан РС, како органи Српске не би погађали жељу тог суда – наводи Симић.

Подсећамо, Уставни суд БиХ одбио је у јулу 2017. као неосноване захтјеве 30 посланика НСРС за оцјену уставности Закона о проглашењу 1. марта даном независности БиХ, као и чланова Закона о проглашењу 25. новембра даном државности БиХ.

“Српска не слави убиство као ФБиХ”
Лидер Уједињене Српске Ненад Стевандић сматра да не треба више тражити некакве разлоге или правне доказе да се Уставни суд БиХ понаша дискриминаторски, јер је то очито.

– Ако је перцепција у ФБиХ да славе 1. март када је убијен српски сват, то је њихов проблем. Нама је најважније да знамо да 9. јануара није убијен ниједан бошњачки или хрватски сват. То је датум када је група овлаштених представника српског народа донијела декларацију о осамостаљивању РС и то је рођендан Српске – категоричан је Стевандић.

(srpskainfo.com)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img