spot_img
spot_img

Након смрти породиље у УКЦ-у Тузла саслушано 20 особа, хаотично стање у клиници

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Смрт 20-годишње породиље Б.И. из Сребреника у Универзитетском клиничком центру (УКЦ) у Тузли алармирала је јавност и надлежне који су проговорили о хаотичном стању у овом медицинском одјељењу. Тачан узрок смрти пацијента јавности још није познат, а утврђује се евентуална одговорност љекара.

Тужилаштво Тузланског кантона активно ради на предмету који је везан за смрт 20-годишње Б.И. из Сребреника која је у понедјељак, недуго након порода преминула у Клиници за гинекологију и акушерство УКЦ-а у Тузли.

Случај је Тужилаштву ТК пријавио Е.И., супруг преминуле породиље, а како је потврђено за Klix.ba, истражитељи су већ изузели медицинску документацију из поменуте клинике.

По наредби кантоналног тужиоца већ је извршена обдукција преминуле жене иза које је остао тек рођени син, међутим, како нам је потврђено из Кантоналног тужилаштва у Тузли, овој правосудној институцији званичан налаз који потврђује тачан узрок смрти досад није стигао.

Информација о смрти пацијента подигла је на ноге запослене УКЦ-а у Тузли, а менаџмент ове здравствене установе издао је наредбу на основу које је формиран стручни тим који утврђује све околности које су довеле до фаталног исхода једног порода, као и евентуалне одговорности љекара.

Према ријечима вршиоца дужности генералног директора УКЦ-а Тузла Вахида Јусуфовића, стручни тим јуче је саслушао 20 особа које су укључене у овај медицински случај, а до краја радног дијела петка комисија ће донијети своје стручно мишљење, уз изношење приједлога корака за даљи ток рјешавања предмета.

Он је казао да је према законским процедурама овај тим у могућности утврдити евентуалне организацијске и стручне пропусте. Уколико се докаже грешка љекара и осталог медицинског особља, сви они ће, према Јусуфовићевим ријечима, одговарати у складу са законом, а једна од мјера је и суспензија са радног мјеста.

“Овим путем желим изразити жаљење и саучешће породици преминуле госпође, њеном мужу и не знам шта да кажем за њено дијете које је остало без мајке. Настојаћу у пуном капацитету, скупа са менаџментом и запосленицима УКЦ-а Тузла, учинити све како се овакве ствари више не би дешавале”, казао је Јусуфовић који је устакао да је пацијенткиња у тузланској болници провела четири дана.

Љекари и остало медицинско особље које је водило случај везан за 20-годишњу Б.И. из Сребреника и даље се налазе на радним мјестима, што је потврдио Јусуфовић.

Он је истакао да је прелиминарни налаз обдукције већ доступан, али да није у могућности рећи узрок смрти који је наведен у том медицинском документу јер је предмет преузело Кантонално тужилаштво у Тузли.

С друге стране из ове правосудне институције нам је потврђено да званичан документ до њих још увијек није стигао.

Лош глас Клинику за гинекологију и акушерство у Тузли прати већ три деценије, а грађани су неријетко упућивали притужбе на рад медицинског особља. Јусуфовић каже да смрт споменуте пацијенткиње представља врх леденог бријега који се вуче већ 30 година, а крајње је вријеме да се то промијени.

Истакао је да је много притужби, оптужби, судских процеса, отказа, тучњава и долазака полиције у ту клинику и они се више не могу трпити.

“О овој причи не да знају само запосленици УКЦ-а Тузла, већ и цијели Тузлански кантон. Не зна се колико је пута тамо интервенисао МУП ТК, тамо су тукли докторе, они су напуштали клинику, а било је и међусобних оптужби за сексуално злостављање. На тој клиници има много врхунских стручњака, медицинских сестара и преданих људи, али очигледно је да дужи временски период ту владају поремећени колегијални и међуљудски односи. Не могу рећи да су они директан узрок изгубљеног живота пацијента, али су сигурно у генези проблема били веома битни. Мислим да је вријеме да се ту стави тачка на причу”, казао је вршилац дужности генералног директора УКЦ-а Тузла.

Начелница Клинике за гинекологију и акушерство тренутно је проф. др Џенита Љуца, а Јусуфовић је рекао да је поред њега као директора цијеле установе, најодговорнија начелница клинике.

Министарство здравства ТК још увијек никакву званичну представку није добило везано за споменути случај, али по сазнању из медија везано за смртни исход пацијенткиње упућен је допис тузланском УКЦ-у с циљем извјештавања о цјелокупном догађају.

“Потцртавам, молим, апелујем и тражим од свих оних који су у било којем случају били икада закинути у смислу пружања услуга из обавезне здравствене заштите, или је не дај Боже долазило до оваквих посљедица и раније, да контактирају нас у министарству, или Скупштину ТК. Јер, само у том случају, с писменом представком и обраћањем ми можемо реаговати, а по принципу ‘рекла-казала’ не можемо ништа учинити”, казала је министрица здравства ТК Дајана Чолић.

Дубоко огорчен посљедњим случајем у Клиници за гинекологију и акушерство УКЦ-а у Тузли, предсједник Скупштине ТК Жарко Вујовић каже да поред стручњака који дјелују, у овој клиници постоји и група оних која је рад овог одјела срозала на најмање могуће гране.

“Та жена је дошла здрава у болницу, донијела је на свијет здраво дијете, а данас јој је сахрана. Ту нема трунке оправдања за пропуст. Не могу да се отргнем од помијешаности осјећаја оних који ће сутра довести своје супруге и сестре у ту клинику, а он се састоји од радости јер на свијет долази један нови живот и бојазни шта ће се десити за дан или два. У име руководства Скупштине ТК од надлежних тражим да предузму све активности које су у њиховој надлежности, а како би се преиспитао рад ове клинике, не само због овог случаја, већ и притужби грађана”, казао је Вујовић.

Из Скупштине ТК су позвали на то да се против одговорних, уколико они буду утврђени, примјењене наригорозније законске мјере.

На надлежне су апеловали и да изврше провјере свих архива, с циљем евентуалних утврђивања и ранијих неправилности у медицинском раду, како се не би понављали слични случајеви, а Клиника за гинекологију и акушерство дошла на онај здравствени ниво на којем треба бити.

 

 

 

(klix.ba)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img