spot_img
spot_img

Надлежни у Федерацији БиХ тврде да није искључено ни обавезно вакцинисање против короне

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Многе државе су пред изазовом да ли требају грађане законски обавезати на вакцинацију против короне или не, што је тема разговора и здравствених власти у БиХ. Како сазнајемо, опција обавезне вакцинације, барем у Федерацији БиХ, тренутно није искључена.

Кризни штаб Федералног министарства здравства протеклих дана увелико ради на програму имунизације, говори нам помоћник федералног министра здравства Горан Черкез.

Како каже, формиране су групе стручњака који интензивно разговарају о припреми становништва на вакцинацију, приоритетним групама које ће примити вакцину, али и потребама формирања хладног ланца, уколико се одлучи да на тржиште БиХ стиже Пфизерова вакцина која се мора складиштити на -70 степени целзија.

Која вакцина је највјероватнија опција за БиХ Черкез не жели говорити у овом тренутку, све док надлежне европске институције, али и Агенција за лијекове БиХ, не одобре одређену вакцину. У сваком случају, вриједи нагласити како је врло извјесно да то неће бити вакцина само једног произвођача.

“Многе земље дискутују о томе да ли ће вакцина бити обавезна или не. Аустралија неће дозволити путовања својим авионима за невакцинисане путнике. Многе земље ће можда забранити улазак људима који нису вакцинисани. И ми требамо размотрити овај проблем и изнаћи најбоље рјешење. Пуно је могућности и треба нам више рјешења, од обавезног вакцинсања, до тога да грађани сносе трошкове лијечења, па и до тога да грађани неће моћи путовати уколико се не вакцинишу. Не би требало искључити ниједну опцију, а све ће бити донесене на основу стручних мишљења, исто као што ће бити одлучено која вакцина ће добити дозволу за употребу на тржишту БиХ”, казао нам је Черкез.

Према тренутном плану вакцинације у ФБиХ, највиши приоритет ће бити да своје дозе добију здравствени радници, трећа доб и хронични болесници. Према плану набавке вакцина путем COVAX механизма, Федерација БиХ ће у првом кругу вакцинације становништва добити 800.000 доза вакцина.

Черкез нам појашњава како ће се након тога проширити набавка за 30 посто, а потом за 50 посто становништва. Међутим, не може се очекивати да ће се у 2021. години успјети вакцинисати 70 посто популације у ФБиХ, колико је потребно за стјецање колективног имунитета.

Подсјетимо да је Република Српска потписала предуговор с Русијом за набавку 1.200.000 вакцина против коронавируса, што значи да ће сваки становник Српска добити своју дозу. Како је истакао члан Предсједништва БиХ Милорад Додик, Република Српска неће оклијевати да набави вакцину из неке друге државе, уколико се појави на тржишту прије руске.

У сваком случају, према најавама власти, јасно је да би колективни имунитет доста прије могло стећи становништво Републике Српске, него ФБиХ.

Када је ријеч о земљама регије, Хрватска у првом валу планира набавку вакцина за половину становништва. Није познато колико тачно доза ће добити грађани Србије, осим што предсједник Србије Александар Вучић најављује да ће покушати до краја ове године набавити “500.000 или милион доза”.

 

 

 

 

(klix.ba)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img