spot_img
spot_img

Мигранти селе из Бихаћа, нико још не зна куда

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Брисел је затражио од државних органа БиХ да што прије растерете Унско-сански кантон од мигрантског притиска, па ће вјероватно ускоро бити отварани привремени центри за смјештај миграната у другим дијеловима БиХ.

Потврдио је то за Српскаинфо Слободан Ујић, директор Службе за послове са странцима БиХ, не прецизиравши када ће се то десити, ни на колим би локацијама могли бити отворени објекти за смјештај миграната.

И Питер ван дер Оверарт, представник Међународне организације за миграције ИОМ у БиХ, која води рачуна о већини мигрантских кампова у БиХ, недавно је рекао да је једино рјешење за мигрантску кризу “отврање нових прихватних центара изван Унско-санског кантона”.

Ауверерт је у изјави за Ал џазиру наговијестио да ће управљање камповима и одговорност за смјештај миграната ускоро “преузети држава БиХ”.

– Раније је привременим камповима управљао ИОМ, али је прије два мјесеца Савјет министара БиХ одлучио да четири кампа у Унско-санском кантону прогласи званичним мигрантским центрима. Сада потписујемо протоколе са Службом за послове са странцима, која ће постепено и плански преузети управљање центрима и одговорност за смјештај миграната – рекао је Оверарт и додао да је добар модел, који ће се вјероватно слиједити, мигрантски центар “Ушивак” код Сарајева, гдје су мигранти смјештени у бившој касарни.

Од почетка Служба за послове са странцима БиХ и ИОМ заједнички управљају овим центром, који финансира ЕУ.

Истовремено, већ од његовог формирања калкулише се да је привремени мигрантски центар на Вучјаку код Бихаћа, смјештен на бившој депонији смећа, неодржив и да ће бити расформиран прије првог снијега. Наиме, у граду на Уни се спекулише да је Вучјак био привремено рјешење – да се мигранти склоне са улица Бихаћа, како би се спасла туристичка сезона, јер многи становници у Унско-санском кантону живе од туризма на Уни.

Ни Европској комисији, која је главни донатор за збрињавање миграната, нимало не одговара да се кампови гомилају уз саму границу ЕУ, што је шеф мисије ЕУ у БиХ Ларс Гунар Вигемарк јавно потврдио.

Гдје би будући мигрански кампови могли бити смјештени још се не зна, али као потенцијалне локације у опцији су војно неперспективне бивше касарне и други напуштени јавни објекти. Спекулације да ће се нови кампови бити отварани на граници Републике Српске и Федерације БиХ, Слободан Ујић оцењује као неутемељене медијске приче.

– Никад таква могућност није спомињана ни у Бриселу ни у Сарајеву, на Координационом тијелу за питања миграција. Нико није ни споменуо ентитете и границе. Уствари, локације још нису ни биле на дневном реду. Једина препорука из међународних организација је да се мигрански центри отварају у објектима који су јавна имовина, како би оно што наши партнери уложили остало становништву БиХ – тврди Слободан Ујић.

Министар безбједности Драган Мектић недавно је изјавио да ће једна од локација за нови привремени мигрантски центар бити на граници Републике Српске и Зеничко-добојског кантона.

– О локацијама је још рано говорити, али могу рећи да ће један од алтернативних мигрантских центара бити у општини Добој Исток – рекао је Мектић.

Раније је најављено да ће дио миграната из Унско-санског кантона бити пресељен у мјесто Клокотница, на подручју федералне општине Добој Исток, у простор Прихватнг центра Дује, који делује у склопу Међународног форума солидарности “Емаус”. Још 2015. је овај центар своје капацитете ставио на располагање Министарству безбједности БиХ, па је лани ту боравило око 80 миграната. Иначе, у том центру су смјештени млади са инвалидитетом, интелектуалним тешкоћама и проблемима у понашању.

Могућности да се на тој локацији смјесте мигранти жестоко су се успротивили и представници Републике Српске и градске власти у граду Добоју.

Хрватска илегално враћа мигранте у БиХ?

Према причама миграната, које су познате и Граничној полицији БиХ и кантоналним полицијама, они су често враћани у БиХ из Хрватске, па чак и из Словеније, без поштовања прописане процедуре, каже Слободан Ујић.

Додаје да БиХ није имала званичних захтјева за њихов поврат из Хрватске, иако двије земље имају потписан споразуму о реадмисији. Хрватски граничари, наводно, чак и мигранте које пресретну дубоко у својој територији, преко “зеленог појаса”, једноставно пребацују на територију БиХ.

 

 

 

(srpskainfo.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img