spot_img
spot_img

Коцкарнице међу најпрофитабилнијим компанијама у БиХ

spot_img
spot_img

Најпрофитабилније компаније у БиХ из године у годину чине телекомуникациони, енергетски и трговински гиганти. Занимљиво је да се међу њима налази и једна кладионица чији је приход током прошле године износио 640 милиона КМ.

Само у Федерацији БиХ приређивачи игара на срећу у посљедње три године остварили су укупан промет у износу од 3,7 милијарди КМ. Податак о континуираном расту износа које љубитељи игара на срећу троше, са социолошког становишта је забрињавајући.

С укупном добити у износу од нешто више од 45 милиона КМ, кладионице Премиер налазе на петом мјесту по оствареној добити компанија у БиХ у 2017. години. (ГФX) Према анализама извјештаја о пословању највећи приход током прошле године имала је Електропривреда БиХ с милијарду и 115 милиона КМ, затим слиједи Бинго с милијарду и 35 милиона КМ те Холдина с 851 милионом КМ. Ланац кладионица из Читлука иза себе је оставио Телецом, Жељезару, трговачке ланце.

Љубитељи игара на срећу у ФБиХ током 2017. године потрошили су 133,5 милиона КМ више него у години раније. (ГФX) Приређивачи игара тако су остварили милијарду и 600 милиона КМ промета. Троструко више него у 2015. На основу добитака клађењем прошле године у ФБиХ исплаћено је милијарду 427 и по милиона КМ. Слична ситуација је и у РС.

”Ако узмете у обзир да је кладионица улагање од 2-3 марке плус једна кафа која кошта марку, плус мотане цигарете које за тај дан коштају још марку, то су врло мали износи, али је много оних који посјећују таква мјеста”, испричао је за Н1 економски аналитичар Зоран Павловић.

А што је економска ситуација тежа, то је више оних који иду у кладионице додаје Павловић.

Забава улагања новца, нада у позитиван исход и зараду има и другу страну. Посљедице играња игара на срећу по појединце ипак стоструко су веће од прихода, истичу стручњаци. Патолошко коцкање болест је која узима данак и у БиХ, сматрају психолози. Психолог Исмет ДИздаревић ипак додаје да тешка економска ситуација није искључиви кривац за коцкање. Проблем је, каже, у појединцу.

”Он не улази у то да клађење може бити велика овисност, да клађење може донијети тегобе и проблеме његовој породици. Њега то не интересује, јер то је једна страст која га толико блокира да он види само то, ту могућност да би евентуално могао нешто постићи остварити у том смислу”.

Процјењује се да у БиХ има више од 35 хиљада патолошких коцкара. Посебна брига је доступност клађења малољетницима, који најчешће играју спортске кладионице, па и путем интернета.

 

 

 

 

 

(N1)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img