spot_img
spot_img

Кинези заобишли забрану извоза трупаца купујући пилане у Пелагићеву

spot_img
spot_img

Како би избјегли забрану звоза трупаца која је у БиХ на снази од јуна, кинески купци досјетили су се да купе пилану на подручју Пелагићева и у њој направе минималну обраду, потребну да се добије уредна документација и настави са старом праксом.

Ово је за портал Capital.ba потврђено из више извора који су навели да је у припреми отварање бренте на којој ће се радити први прорез, како би трупац, који то у документима више није, нашао пут у једном од бродова који их возе према Кини.

“Пилана је купљена на подручју Пелагићева. У овој пилани, колико знам, планира се минимално засјецање трупца чиме би се само за нијансу промијенило стање из обловине у производ који је прошао једну фазу обраде. Он се као такав у БиХ више не декларише као обловина и може да иде у иностранство”, каже он.

Наш извор каже да је Кина и без тога својим интересовањем за наше дрво унијела поремећај на тржиште. Прича да Кинези јесу били заинтересовани и куповали трупце за значајно више суме новца него што је је била њихова тржишна цијена.

Изазвали пометњу

“Кинези су код нас направили пометњу јер су новцем покрили цијене и платили и више од тога, чиме су изазвали неконтролисану сјечу, због које нама није остајало довољно сировине за употребу. Иначе је у јавним шумама мало храста, највише га има у приватном власништву. Зато нам је забрана добро дошла, али видим да су нашли начин да наставе извоз како би избјегли забрану”, рекао је он.

Реално, овдје нема никакве јасне незаконитости, каже наш други извор. Свако ко се бави тим бизнисом и има новац, има право да дође код нас и купи пилану, да купује трупце, обрађује их и извози производе и полупроизводе. Сасвим друга ствар је што се тако нарушава статус домаћих привредника, који је требало да буде заштићен забраном извоза обловине.

“Долазе људи са стране и купују фирме и улазе на фирме и купују приватно трупце. Није нелегално, али нас угрожава. Ми као дрвна индустрија немамо ни половину сировине, а оно што има извози се немилосрдно. Ако од тих трупаца направе даску, не раде ништа незаконито, али ако им то служи да би заобишли правила, онда смо опет ми у проблемима”, каже наш извор.

Начелник општине Пелагићево Славко Тешић потврдио је за Capital.ba да је једно кинеско предузеће купило постројења бившег стоваришта “Јурсик”.

“Бивше стовариште грађевинског материјала “Јурсик” је продато кинеском предузећу, али, колико сам упознат, још нису почели са радом. Купили су хале, а говорили су ми да им је забрана помутила планове и да им је дио хале био на туђој земљи, па су каснили са радовима док су рјешавали тај проблем”, објаснио је Тешић.

Каже да не зна како се зове купац и да је комуницирао са човјеком који се звао Пим, јер је тај једини знао српски.

“Са њим сам разговарао једном. Купили су приватно предузеће у власништву некога из Бијељине. Рекли су ми да ће тражити раднике и да ће им требати њих 20, али чуо бих да је почело са радом”, рекао је Тешић.

Огромне субвенције за обловину

Држава Кина својим држављанима даје огромне подстицаје за увоз обловине што су Кинези претходно користили и са торбама пуним кеша долазили у БиХ, гдје су откупљивали трупце по далеко вишим цијенама, које су потим у контејнерима извозили у своју земљу.

Ово се дешавало прије него што ће се власти у БиХ пробудити из зимског сна и забранити извоз трупаца и пелета у иностранство 15. јуна ове године, након што су више мјесеци гласали против ове мјере заштите.

Трупци су до тада преко Луке Брчко, у коју су их довозили камионима, препакивани у контејнере, те бродовима пловили према Кини.

Највише је откупљиван храст у приватном власништву за које су Кинези плаћали од 600 до 900 марака по кубику, док је просјечна цијена храста коју „Шуме Српске“ наплаћују око 230 марака по кубику.

Због тога је повећана и нелегална сјеча, јер су многи покушавали да искористе огромну потражњу и потпуну незаинтересованост државе да стане у заштиту својих произвођача.

Такође, дрвопрерађивачи су тада тврдили да је врло жива и препродаја трупаца које „Шуме Српске“ продају фирмама, а која је уговорима забрањена.

 

 

 

(capital.ba)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img