spot_img
spot_img

Кандидати за министре порески дужници и осуђеници

spot_img
spot_img

Формирање нове Владе Републике Српске је у току, а као потенцијални министри спомињу се и особе које немају најчистију прошлост. Неки су оптуживани, други осуђивани, док поједини имају хиљаде марака пореског дуга.

Потпредсједник Уједињење Српске (УС) и посланик у Народној скупштини РС Наталија Тривић спомиње се као кандидат за министра породице, омладине и спорта у будућој Влади РС иако дугује хиљаде марака Управи за индиректно опорезивање (УИО) БиХ на име неплаћеног ПДВ-а.

Тривићева је имала предузетничку радњу „Мисија НТ“ у Лакташима иза које је остао неплаћен ПДВ, а рачун ове радње у НЛБ Развојној банци затворен је у октобру 2012.

“Дуговање по основу ПДВ-а за обвезника “НАТАЛИЈА ТРИВИЋ вл. МИСИЈА НТ” предузетничка радња, на дан 28. новембар 2018. године износи 33.405 КМ”, рекли су за портал ЦАПИТАЛ у УИО.

Дуговања нису спријечила Тривићеву да оснује истоимено удружење грађана у Бањалуци.

„Удружење „Мисија НТ“ нема запослених радника, одговорно лице је Наталија Тривић, дјелатност за коју је удружење регистровано је умјетничко и књижевно стваралаштво и сценска умјетност и извођачка умјетност“, наведено је у привредним регистрима у подацима за пословну 2017.

Удружење је лани имало приходе од 46.360 КМ и добит од 10.914 КМ, док је двије године раније имало губитак, и то 2016. године у износу од 14.102 КМ, док је у 2015. години минус удружења био 1.054 КМ.

Рачун тог удружења био је блокиран у два наварата, 2013. и 2016. године.

Удружење посљедњих година организује „Дукатфест“, интернационални фестивал културе у Бањалуци и окупља фолклорне ансамбле из цијелога свијета. За то је Тривићева посљедњих година добијала и грантове из буџета Српске, али и нивоа БиХ, као и страних организација попут УНДП.

Чавићев кандидат из суднице у Владу

Као један од могућих министара испред НДП-а Драгана Чавића спомиње се и Борис Гашпар, који је био потпредсједник Владе Драгана Микеревића. Он је био оптужен за несавјесно пословање и да је са својим помоћником Брацом Вранчићем кршио прописе чиме су омогућили продају дијела пословних простора “Боске” у намјери прибављања имовинске користи већем броју правних лица.

Међутим, послије маратонског процеса који је трајао 20 мјесеци они су крајем 2010. године ослобођени оптужби.

Фирма „Green Blue“, на чијем се челу налази Гашпар купила је 43 одсто акција Бањалучке берзе, чиме је постала њен највећи појединачни акционар.

Гашпар је и замјеник директора српско-кинеске фирме “Sino RS Investment Group” која је регистрована у Бањалуци. Он је близак пословни пријатељ са Драганом Васиљевићем, власником пропалог “Фармланда”, гдје је једно вријеме, према писању медија, радио и Чавић након што му је истакао мандат предсједника Републике Српске. Истовремено Гашпар је Чавићев зет.

Ђокићу пресуда није била сметња

У министарску фотељу би поново могао и Петар Ђокић, лидер социјалиста. Он је правоснажно осуђен на три мјесеца зато што је његова приватна фирма “украла” импулсе Телекому Српске и тако зарадила готово 140.000 КМ, објавили су раније медији.

То није била сметња да Ђокић до сада буде министар у два наврата, и то министар рада и борачко-инвалидске заштите, а затим и министар индустрије, енергетике и рударства у Влади Српске.

Као потенцијални министри спомињу се и директорица Пореске управе РС Зора Видовић која би могла да се пресели у фотељу министра финасија, уколико на то мјесто не буде постављен актуелни савјетник министра финансија Далибор Томаш.

Могуће је именовање и Предрага Дамјановића, директора Педагошког завода РС, на чело Министарства просвјете, али у игри за то мјесто је и актуелни министар правде Антон Касиповић, који је већ у једном мандату водио просвјету.

Као потенцијални министар пољопривреде, шумарства и водопривреде спомиње се Стефан Митровић, син посланика СНСД-а Војина Митровића у чијем је власништву и предузеће „Октан промет“, које се бави производњом савитљивих цијеви, али и трговином нафтом и нафтним дериватима. Митровић је власник и „Шипад комерца“, предузећа које се бави трговином на велико и сувласник „Панафлеxа“ који је у стечају.

Због националне структуре, у Влади би могли да остану и Ален Шеранић, актуелни министар науке и технологије, министар економских односа Златан Клокић, али и Лејла Решић, министар локалне управе и самоуправе РС у зависности која опција ДНС-а је подржи.

 

 

 

 

 

 

(capital.ba)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img