spot_img
spot_img

Како су украјински хакери с банкомата у БиХ за само два дана украли више од 2,5 милиона КМ

spot_img
spot_img

Претходни викенд, тачније од петка до недјеље на подручју БиХ извршена је једна од највећих пљачки банкомата. Полиција у Бихаћу је наиме ухапсила двојицу украјинских држављана код којих је пронађено око 100.000 КМ.

Ипак, истражитељу сумњају да је за два дана са бројних банкомата у БиХ украдено чак више од 2,5 милиона КМ.

Како сазнаје портал Klix.ba највише новца је украдено са банкомата Сбербанке у БиХ. Ради се о банкоматима компаније Паyтен, које осим Сбербанке у нашој земљи још користе и Зират банка, Шпаркасе, Интеса Санпаоло, Адико, те НЛБ банка. Полиција за сада сумњичи двојицу ухапшених Украјинаца, Александра Ивановича Зајцева и Дмитра Јуриовича Бојку, али се претпоставља да је у акцији велике пљачке банкомата учествовало још неколико особа, с обзиром на количину украденог новца.

Пљачка је вршена крајње брзо и то тако што су пљачкаши путем специјалне опреме без физичког оштећења давали наредбу банкомату да избацује новац. Међутим, поступак подизања новца је такав да је одједном могуће подићи мањи износ новца, за што је потребно око 15 секунди. Након што су покренули механизам исплате пљачкаши су чекали да новац из банкомата изађе у валовима. Претпоставља се да су пљачкаши у своју акцију намјенски кренули у петак и суботу, јер банке уочи викенда обезбиједе довољне количине новца у банкоматима. А с обзиром на количину отуђеног новца пљачкаши су евидентно пуна два дана тражили одређене погодне банкомате и узимали новац.

С обзиром да на сваком банкомату постоји камера, сазнајемо да су одређеним спрејом прскали камеру, како би избјегли да буду снимљени.

Очито им је концентрација попустила у недјељу, када су ухапшени у Бихаћу. Код двојице приведених Украјинаца пронађено је око 100.000 КМ новца. Ипак, гдје је остатак од скоро 2,5 милиона КМ за сада није познато.

Из Сбербанке нам нису жељели потврдити колико је тачно новца отуђено. Ипак казали су да банкомати данас нису у функцији јер се врше сигурносне и и техничке провјере, али да грађани свој новац могу подићи на шалтерима банке, као и да могу користити своје картице. Такође наглашавају да клијенти банке нису оштећени ни на који начин. Додатно, банка је осигурана за овакве или сличне ситуације.

Портал Журнал је јуче објавио да су ухапшени украјинци на територију БиХ ушли из Србије, и то преко Граничног прелаза Шепак, који слови за један од најсигурнијих прелаза за криминалце. Додају да су претходно боравили на територији Црне Горе гдје су, сумњају полицијске агенције, такође подигли више стотина хиљада еура са банкомата.

 

 

 

 

(klix.ba)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img