spot_img
spot_img

“Имаћемо свега, али нећемо имати коме дати”

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Република Српска има негативан природни прираштај већ 17 година, а 2018. године забиљежен је рекордно најнижи наталитет. Стручњаци сагласни да државне мјере за рехабилитацију наталитета нису довољне.

Према подацима Завода за статистику РС у 2018. години умрло је 14.763 особа док је на свијет дошло само 9.568 малишана.

Иако је Влада РС донијела неколико пронаталитетних мјера, стручњаци кажу да то није довољно да би се стање поправило.

“Већ 12 година указујемо на тај велики проблем, да треба улагати у породицу, да се мора подстицати наталитет. Ми смо 2015. поднијели петицију за измјену Закона о дјечијем додатку, али то није успјело. Ишли смо са приједлогом да тај додатак буде 100 марака за свако дијете, али ми се чини да је и то сада мало”, рекао је за МОНДО предсједник Удружења “Четири плус” Јован Радовановић.

Истиче да се измјена закона десила, али да је сад још ригорозније, јер морате бити “тешка” социјала да бисте уопште остварили право на ту накнаду.

“Чињеница да се сваке године биљежи пад наталитета показује да мјере које је Влада предузела нису довољне да би се стање поправило. Мјера помоћи у виду плате за незапослене мајке јесте добра, али краткорочна. Поставља се питање шта послије истека тих годину или 18 мјесеци колико незапослене мајке имају право на ту накнаду”, рекао је Радовановић и додао да породице које су отишле у Њемачку остварују дјечији додатак, иако дјеца нису тамо рођена, а овдје нису имали право.

Због константног негативног прираштаја, али и великих миграција становништва, Радовановић каже да је Република Српска већ постала земља старих људи.

“Млади одлазе и по неком просјеку старост популације у Српској је више од 45 година. У будућности се бојим да ћемо имати и пара и свега али их нећемо имати коме дати”, закључио је предсједник овог удружења.

Да се природни прираштај било које земље мора поправљати дугорочним мјерама сагласан је и демограф Александар Чавић.

“Највећи проблем мјера које је Влада донијела је тај што немају дугорочан карактер и самим тим не могу да утичу на промјене у сфери као што је рађање из разлога што су природни прираштај и наталитет дугорочни и само се дугорочним мјерама могу и поправљати”, каже Чавић за наш портал.

Чавић истиче да је 2018. година забиљежила рекордно најнижи наталитет од када постоји Република Српска, иако се због одређених пронаталитетних мјера очекивао бејби бум.

“Наш највећи проблем је што немамо плански документ. Потребно је да донесемо ‘Популациону политику РС’ у оквиру које би биле три интергралне цјелине – пронаталитетна политика, политика према миграцијама и политика према старијим лицима”, каже Чавић и додаје да без спровођења сета мјера које су међусобно усаглашене не постоји никаква могућност да се рехабилитује наталитет.

Документ би морао имати подршку политичких и друштвених фактора, стручне заједнице, јавности, као и невладиног сектора и вјерских организација.

“Доношење индивидуалне одлуке о стварању потомства или проширењу породице није једноставно, без обзира да ли имате материјалне претпоставке за тако нешто или не. Самим тим, мора се разумјети да сједити у неком кабинету и доносити одлуке које ће се тицати десетина хиљада грађана и дјеце врло је тежак задатак. Управо због тога мора постојати практично унисоно дјеловање свих друштвених и политичких фактора да би то успјело”, закључио је Чавић.

 

 

 

 

(mondo.ba)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img