spot_img
spot_img

И судије сумњају у поштење колега

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Више од половине судија у БиХ сумња да се њихове колеге придржавају етичких стандарда, док велики проценат не може чврсто порећи да корупција не утиче на судске одлуке.

Ти и други показатељи о стању у дијелу домаћег правосуђа су предочени у извјештају о независности, одговорности и квалитету правосуђа у складу с критеријумима Европске мреже судских вијећа 2018-2020, а који је објавио Високи судски и тужилачки савјет (ВСТС) БиХ.

Анализом података који су добијени путем анкете, дошло се до закључака да су судије својим колегама, када је у питању независност, дале оцјену 7,1 што, према појашњењима, није ниска оцјена, али је у поређењу са другим европским земљама, на нижем нивоу, јер је европски просјек 8,3.

Око 2,8 одсто испитаника вјерује да је редовна појава да су судије у њиховој земљи умијешане у неке облике корупције у циљу њиховог навођења на одлучивање у предметима на одређени начин, а око 36,5 одсто вјерује да се то не догађа.

– Иако проценат изгледа прилично висок, у поређењу са другим земљама резултати нису задовољавајући. Забрињавајуће је то што 48 одсто наводи да није сигурно да ли корупција има утицаја на судске одлуке – пише у документу, уз навођење да укупне оцјене ни за Бугарску, Хрватску, Грчку, Италију, Летонију, Литванију и Румунију нису задовољавајуће.

Велике позитивности нема ни када су у питању именовања и напредовања.

– Готово 20 одсто њих вјерују да се судије први пут именују искључиво на основу способности или искуства, док осталих 80 одсто или није сигурно или се не слаже по, а уз сличне оцјене када је ријеч о напредовању, чини се да судије у БиХ немају повјерења у свој правосудни систем када је у питању поступак именовања и напредовања – истакнуто је у извјештају, уз оцјену да се то може повезати и са недавном афером која је тресла ВСТС.

Једно од питања било је и да ли судије сматрају да се надлежни правосудни органи ефикасно боре против корупције у својим редовима.

– Са том тврдњом се не слаже 26 одсто испитаника, што је највећи проценат у Европи, њих 25 одсто се слаже, што је уједно међу најнижим резултатом у Европи. Остали испитаници нису били сигурни. Овакви резултати указују на озбиљан проблем у вези са корупцијом и показују да испитаници нису задовољни поступањем у тим случајевима у правосуђу – пише у извјештају.

Око 50 одсто испитаних је сагласно да тврдњом да се судије поштују етичке стандарде, а нешто више од половине или није сигурно у то или није с тим сагласно.

– Проценат је веома висок – истакнуто је у извјештају.

У ВСТС-у су потврдили да главни налази Извјештаја указују да је постигнут одређени напредак у сегменту независности.

– Занимљиви су резултати који указују на постојање негативне перцепције судија о поштовању етичких стандарда од стране судија и адекватности поступака надлежних органа, у случајевима повреде дужности и корупције од стране носилаца правосудних функција – рекли су у ВСТС-у.

Већина судија у БиХ сматра да је од када су они почели радити као судије дошло до позитивне промјене у погледу независности правосуђа, а група са судијским искуством између 11 и 15 година позитивно гледа на промјене које су се догодиле. Из парламентарних клупа, те невладих организација и удружења грађана у БиХ често се чује да је повјерење у генерално у домаће правосуђе на ниском нивоу и да су потребне реформе у многим сферама.

 

 

 

(glassrpske.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img