spot_img
spot_img

И пси одлазе у Њемачку

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Херцеговачки пси попут многих грађана БиХ, уз помоћ њемачке амбасаде, бољи живот проналазе у Њемачкој.

И брчански пси иду у иностранство – ЈП Комунално Брчко још од 2014. године сарађује са удружењем Wiener Tierschutzverein, чланови овог удружења су боравили у посјети нашем азилу и организовали узвратну посјету, у више наврата донирали храну и лијекове за псе, корпе за штенце и друга помагала, имали су стрпљења да чекају да ЈП “Комунално Брчко” добије све потребне дозволе за извоз животиња из Босне и Херцеговине, што је олакшало активност удомљавања паса у Аустрији.

У насељу Козице код Мостара, почетком године отворено је склониште за напуштене животиње односно псе под називом „Stray Village“. Ријеч је о пројекту који реализује Удружење за заштиту животиња Мостар „Animal Care Center“ и њемачка организација „Streunerglück“. Циљ Центра је како тврде љубитељи животиња, максимално смањити број напуштених паса, који би да се не проводе овакве акције, били суочени с окрутним уличним животом. Бољи живот нуди им се у Њемачкој, пише Н1.

Први херцеговачки азил је нови дом за мостарске псе без власничке бриге. Изграђен је захваљујући иницијативи чланица Удружења Animal Care Center, које су прије двије године властитим ангажманом одлучиле поправити стање у свом граду када је у питању заштита паса.

– Ми смо прво помагали напуштеним животињама на улици, ишли смо па их хранили навече, ујутро, бринули се о штенади, покушавали их удомити о властитом трошку, па смо имали неке кућице напуштене у којима би их склањали, и онда смо схватили да би остварили нешто више да морамо регистровати друштво и да тако покренемо нешто на дуже стазе – рекла је Емица Ћорић, предсједница Удружења “Animal Care Center”.

И тако се идеја полако претворила у стварност. Недалеко од града, за 2 године никло је склониште за псе, прво овакве врсте у Херцеговини – модеран центар, са објектом који осим боксова, обухвата амбуланту, пријемну просторију за псе, кухињу за припрему хране, те просторију за оперативне ветеринарске захвате и опоравак животиња.

– Људи нам се најчешће јављају преко наше Фејсбук странице, често у жељи да помогну псима луталицама и мацама чак, ми им за сада можемо понудити само савјете јер нема довољно капацитета да се пси доведу у Stray Village– казала је Анамарија Јелоњић Задро, чланица Animal Care Center.

Драго Матијевић, дипломат и конзул савјетник у Генералном Конзулату Републике Хрватске у Мостару те амбасадор Animal Care Center додаје:

– Може се рећи да је ово склониште европског стандарда, по европским стандардима направљено, и мислим да може бити референтни центар за БиХ која сигурно има проблем с напуштеним животињама – каже он.

Међутим, сваког мјесеца неколико паса из овог склоништа одлази у Њемачку. Наиме, организација Animal Care Center до сада је у Њемачкој удомила више стотина паса који су склоњени с мостарских улица.

– То је тренд међу младим људима, па зашто не би био и међу псима? С обзиром на то да сарађујемо са њемачком организацијом наши сви пси иду у Њемачку – нагласила је Емица Ћорић, предсједница овог Удружења.

Иако се свијест грађана према животињама, како тврде, подигла на већи ниво него што је то било раније, проблем је и даље ту. Али оптимизам улијева успостављање државног регистра паса којим се налаже да сваки пас, мачка и било која друга животиња морају бити чиповани и вакцинисани, јер у супротном ветеринар неће моћи пружати ветеринарске услуге. Самим тим, поручују из Центра, требао би се смањити проблем избацивања и напуштања животиња за што су законом прописане велике казне.

(srpskainfo.com/nula49.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img