spot_img
spot_img

Добар род упркос суши: Шљива са Мајевице већ стигла до Европске уније

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Берба ране сорте шљиве на Мајевици је завршена и око 200 тона прве класе испоручено је у Европску унију. Ових дана бере се и конзумна плава шљива, сорте чачанка љепотица.

Добар род и задовољавајући квалитет осигуравају пласман по доброј цијени, углавном на њемачко и аустријско тржиште.

Цијена је као и прошле године – од 80 до 90 фенинга по килограму, па се воћари надају и доброј заради.

На подручју општина Угљевик и Лопаре засађено је више од милион садница воћа. Овдашњи воћари углавном узгајају традиционалне аутохтоне сорте.

Преживјели мраз

Мирко Јовановић у Тутњевцу код Угљевика има око 2.000 садница шљиве у воћњаку од пет хектара.

– Било је касног прољећног мраза, а и суше, па је род умањен за 20 до 30 одсто. У повољним годинама знамо имати око 90 одсто рода прве класе, а ове године, због недостатка падавина, прве класе чачанке љепотице која иде у извоз биће знатно мање – каже Јовановић.

Додаје да чачанка љепотица рађа сваке године, да је најмање подложна болестима, најмање захтијева прскања, а највише је тражена на тржишту, тако да кад се све сабере – рачуна има.

Задовољан је и Раде Гаврић. На два хектара чачанке љепотице и стенлија очекује два-три вагона прве класе.

– Рана шљива је завршена, а била је ситнија због мраза који је оштетио, па је цијена била мања. Прошле године се продавала по цијени од 1,30 до 1,40 КМ, а сада нам плаћају марку по килограму. Хладњачари траже квалитет, па ваљда пола овогодишњег рода испоручимо, а остало ће у ракију – каже Раде.

Не би село мијењали за град

Са оцем, супругом, двије кћерке и трећим дјететом које очекује, каже овај домаћин, село не би мијењао за град.

– Радимо, али и имамо. Производимо здраву храну, удишемо здрав ваздух, пијемо здраву воду. Ни у чему не оскудијевамо. За вриједне и сложне руке нема кризе – каже Раде.

Откупна цијена је могла бити боља, јер је шљива у региону мање родила, каже воћар Душко Секулић.

– Све агротехничке мјере сам предузео. Са 3,5 хектара воћњака очекујем принос од 50 до 60 тона. Наш откупљивач извози за Њемачку, Холандију, Аустрију. Добра година за нас – каже Секулић.

Фали радне снаге

И ове године воћарима је био проблем недостатак радне снаге. Иако је дневница од 50 до 60 КМ тешко је наћи бераче. Откупљивачи килограм шљиве плаћају 80 фенинга.

У хладњачи ДОО Бојин у Тутњевцу ове године преузеће од угљевичких воћара око 2.500 тона шљиве чачанке љепотице. Пласман је обезбијеђен, каже власник хладњаче Мило Стојић, један од пет откупљивача шљиве са Мајевице.

Процјене су да ће мајевички воћари у наредних мјесец дана, колико ће трајати берба ове сорте, извести 2.500 тона чачанке љепотице.

На подручју општине Угљевик производња воћа се због изузетно добрих географских и климатских услова сматра озбиљном развојном шансом.

 

 

 

 

(srpskainfo.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img