spot_img
spot_img

Делегати Дома народа одлучују о стотинама милиона КМ без икакве анализе

spot_img
spot_img

Дом народа парламента БиХ разматраће законе или пакет мјера тежак стотине милиона марака, и то без икакве претходне анализе и одговора на питање шта ће то на крају значити по буџете у Босни и Херцеговини и који су ефекти тих мјера.

Када је ријеч о закону о измјенама Закона о акцизама, којим се предвиђа суспензија акциза на нафту и нафтне деривате у периоду од најмање шест мјесеци, губитак буџета биће око 250 милиона КМ и ту није толики проблем, међутим по питању ПДВ-а и евентуалног увођења диференцираних стопа од 5, 17 и 22 одсто, у овом тренутку нико не зна колико ће то коштати.

“Очигледно је да прецизне анализе нису рађене и није поштована процедура када је ријеч о ПДВ-у и то свакако није добро. Ти закони су рађени на паушалан начин и покушава се социјална политика ријешити са централног нивоа. Анализа није рађена ни када је ријеч о акцизама, али ту је релативно јаснија ситуација. Натјерани смо да идемо у правцу смањена акциза и то смо подржали, јер имамо значајан раст цијена горива. Код ПДВ-а је требало реаговати другачије, радити дужу припрему и анализу и то је наш став”, рекао је Предраг Кожул (ХДЗ), предсједавајући Комисије за финансије и буџет Представничког дома.

Управо због недостатка озбиљних анализа и посљедица по буџете, Дом народа парламента БиХ, односно делегати у том дому још не знају на који начин ће се гласати. Из незваничних разговора може се закључити да суспензија акциза и није толико спорна, јер се мање-више зна о колико се новца ради и који су ефекти по грађане, међутим код ПДВ-а ситуација је мало другачија. Груба рачуница показује да би само смањење стопе ПДВ-а са 17 на пет посто на основне животне намирнице буџете у БиХ коштало близу милијарду КМ.

“Не знам да нема анализе, али је неко требало то да сачини да се виде ефекти. Година 2022. је у току, буџети су усвојени, инфлација је присутна и питање је колико би ефекта имала иједна и друга мјера. Томе треба озбиљно приступити и то треба почети почетком фискалне године како би се урачунали ефекти по буџете. Сада је веома тешко процијенити у којем правцу то иде и на који начин ће се то одразити”, рекла је Жељка Стојичић (СНСД), предсједница Одбора за финансије и буџет Народне скупштине Републике Српске, додајући да као предсједница Одбора очекује материјале у вези с тим питањем, а у складу са закључцима НС РС када је ријеч о дјеловању представника Републике Српске у институцијама БиХ.

Она истиче да је Одбор и прије разматрања измјена Закона о ПДВ-у и Закона о акцизама требало да има достављену информацију како би дали своје мишљење, међутим до тога није дошло.

И Хусеин Рошчић (СДА), предсједник Одбора за економску и финансијску политику Представничког дома парламента ФБиХ, каже да су ефекти усвајања закона у вези с акцизама и ПДВ-ом непознаница.

“Требало је урадити комплетну анализу која ће показати утицај на приходовне стране. Вијест јесте позитивна, али надам се да у коначници неће бити погрешан потез. Измјенама Закона о акцизама суспендован је члан 17, а то су били директни приходи буџета свих нивоа власти и ту ћемо врло брзо, ако буду усвојене, знати ефекте и колики је мањак по том основу. Када је ријеч о ПДВ-у, ту није урађена никаква анализа и то је требало да уради Вијеће министара. У сваком случају, велика је непознаница за финансијски систем”, рекао је Рошчић.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img