spot_img
spot_img

Ћирилицу протјерали са путоказа у ФБиХ

spot_img
spot_img

Министарство транспорта и комуникација БиХ покренуће иницијативу за формирање радне групе која би требало да обиђе терен, утврди оштећење табли и саобраћајних знакова који су написани на ћирилици и ентитетским министарствима указати на такве појаве како би оне биле отклоњене.

Наиме, на скоро свим путним правцима и насељеним мјестима у ФБиХ, посебно у три кантона: Западнохерцеговачком, Херцеговачко-неретванском и Ливањском кантону, табле, односно путокази написани на ћирилици су уништени, прекречени, па чак и прелијепљени, што изазива забринутост и нелагоду великог броја грађана, посебно српске националности.

Ово питање, односно уништавање саобраћајних знакова на ћирилици, недавно је у парламенту БиХ поставио и Бранислав Бореновић, посланик ПДП-а у Представничком дому парламента БиХ, који је истакао да је невјероватно да је чак у појединим насељима, општинама и градовима локална власт прелијепила ћириличне називе и на тај начин показала свој однос према званичном писму који је у обавези да се користи у БиХ.

“Важно је да институције реагују. Овдје се ради о свјесном уништавању службеног писма, ћириличног, и то у само једном дијелу Босне и Херцеговине, у два или три кантона са већинским хрватским становништвом. Очигледно је да се то ради од стране званичних локалних власти, које намјерно не исцртавају, него прелијепе ћирилицу да уопште не буде видљива”, рекао је Бореновић.

Он истиче да има случајева гдје се преко ћириличног натписа оцртавају и усташки симболи, што показује одговорност локалних и кантоналних власти које треба да спроводе законска рјешења по којима се мора заштитити ћирилица у ФБиХ, посебно у кантонима са већинским хрватским становништвом.

“Очекујем да Савјет министара, преко Министарства транспорта и комуникација БиХ, почне реаговати и преко инспекцијских органа и надлежних институција заустави скрнављење ћирилице јер је то постало више него очигледно. То што се ништа не чини даје подстрек вандалима, али и појединим локалним властима да уништавају ћириличне натписе”, истакао је Бореновић.

Један од најдрастичнијих примјера уништавања ћирилице можда је на путу од Стоца према Неуму, гдје се ни на једном путоказу не може видјети ћирилично писмо и поред тога што тај пут још није завршен и званично пуштен у функцију. На овом путном правцу на новим таблама ћирилица је већ прекрижена, ишарана или прелијепљена.

Иначе, према Закону о безбједности саобраћаја на путевима у БиХ, саобраћајну сигнализацију постављају и одржавају институције које управљају путевима, док је правилницима дефинисано да саобраћајна сигнализација мора бити написана на службеним језицима у БиХ, односно на хрватском, српском и језику бошњачког народа, док сам натпис мора бити на ћириличном и латиничном писму.

“Уништавање саобраћајних знакова и табли са ћириличном писмом, као и преправљање табли са ћирилицом, у надлежности је Владе ФБиХ, кантоналних влада и предузећа који управљају овим путевима. Закони и правилници истичу да је, између осталог, забрањено оштећивање саобраћајне сигнализације те би надлежне институције требало да реагују с циљем отклањања овог проблема”, рекли су у Министарству транспорта и комуникација, које ће иако није надлежно иницирати формирање радне групе која би требало да врати ћирилицу на сигнализацију у ФБиХ.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img